Facebook reklam boykotu yayılıyor

Son aylarda toplumsal medyanın gündemlerinden biri de Facebook ve Instagram’a uygulanan reklam boykotu. Dünya çapında birçok büyük markanın katıldığı ve #StopHateForProfit etiketi ile yayılan reklam boykotu farklı markaların iştirakiyle genişliyor. Boykotun temel sebebi ise Facebook (ve sahibi olduğu Instagram’daki)nefret telaffuzları ve yanlış bilgilerin engellenmemesi.

Facebook reklam boykotu yayılıyor

Aralarında Coca-Cola, Honda, Ford, Starbucks ve Microsoft üzere markaların bulunduğu boykot uygulayan şirketlerin ortasına Sony de katıldı. Markanın bu yıl sonuna yanlışsız satışa sunacağı PlayStation 5 oyun konsolunun reklamları Facebook ve Instagram’da Temmuz ayı boyunca yayınlanmayacak.

Son aylarda birçok toplumsal medya platformu nefret ve yanlış bilgi için adım atarken Facebook bu mevzuda rastgele bir düzenleme yapmayı reddediyor. Hatta Mark Zuckerberg boykotla ilgili yaptığı açıklamada reklamverenlerin geri döneceğini ve bu mevzuda geri adım atmayacaklarını duyurdu.

Boykotun ne kadar devam edeceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Lakin görünen o ki her iki taraf da bu mevzuda geri adım atacak üzere durmuyor.

Başa dön tuşu