Facebook’tan Manavgat güncellemesi

Manavgat’ta yaşanan yangın felaketi sonrası toplumsal medya platformları içinde birinci adım Facebook‘tan geldi. Platform yaptığı bir duyuru ile misal felaketlerde kullandığı Güvenlik Durumu Kontrol özelliğini etkin hale getirdi. bu özellik sayesinde bu bölgede yaşayanlar durumlarının uygun olduğunu toplumsal medya platformu aracılığı ile paylaşabilecekler.

Teknolojioku haber merkezine yazılı bir açıklama gönderen Facebook, Türkiye’de hayata geçirilen yeni bilhassa ilgili olarak aşağıdaki bilgileri paylaştı:

Facebook, 28 Temmuz’da Manavgat‘ta başlayan ve birçok kentte devam eden orman yangınlarının akabinde bölgedeki topluluğun birbiriyle ilişki kurmasını kolaylaştırmak maksadıyla ‘Güvenlik Durumu Kontrolü’ özelliğini hayata geçirdi. Özellik sayesinde etkilenen bölgedeki bireyler, olayla ilgili paylaşımda bulunduğunda Güvenlik Durumu Denetimi aktifleştirilecek. Güvenlik Durumu Denetimi etkinleştirildiğinde, etkilenen bölgedeki şahıslar Facebook’tan kendilerini inançta olarak işaretlemeleri için bir bildirim alabilecek. Buna ek olarak, Güvenlik Durumu Denetimi bildirimine tıklayan bireyler, arkadaşlarının etkilenen bölgede olup olmadıklarını yahut inançta olduklarını bildirip bildirmediklerini de görebilecek. Kullanıcılar Manavgat için aktifleştirilen Güvenlik Durumu Denetimi özelliğini kullandıkça ve yangından etkilenen öbür bölgelerde de hususla ilgili paylaşım yapmaya devam ettikçe, özellik öteki bölgeler için de aktif hale gelecek.

Siz de etkilenen bölgede inançta olduğunuzu bildirmek için Facebook’tan inançta olup olmadığınızı soran bir bildirim aldığınızda, Güvendeyim‘e tıklayın.

Bir afet durumunda bir oburunun inançta olup olmadığını sormak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Kriz Yardım Merkezi’ne gidin ve Türkiye’nin Antalya İlinin Manavgat İlçesinde Orman Yangınları sayfasını seçin.
  • Kriz sayfasında Güvenlik Durumu Denetimi’ne tıklayın.
  • Bölgedeki Arkadaşlar’ın altında İnançta Olduğu Bildirilmiş ve Şimdi İnançta Olduğu Bildirilmemiş arkadaşlarınızın listelerini görürsünüz. Bir Facebook arkadaşınızı ismini kullanarak aratmak isterseniz arama çubuğunu kullanın.
  • Kişinin isminin yanındaki İnançta Olup Olmadığını Sor’a tıklayın.
Başa dön tuşu