Facebook’un büyük projesi rafa kaldırılabilir

Doğu Afrika’nın en büyük iktisadı, 9 Ağustos‘ta yapılacak cumhurbaşkanlığı, yasama ve mahallî idare seçimleri öncesinde kampanya yapmanın sancıları içinde.

Savunuculuk kümesi Global Witness Perşembe günü yayınlanan bir raporda, Facebook’un Kenya’nın kurallarını ihlal eden bir düzineden fazla siyasi reklamı kabul ettiğini ve taşıdığını söyledi. Kenya’nın geçmiş anketlerde şiddet olayları sırasında birbirini gaye alan 45 kabilesi ortasında etnik ahengi teşvik etmek için kurulmuş yasal bir organ olan Kenya Ulusal Ahenk ve Entegrasyon Komitesi (NCIC) ise raporun kendi iç bulgularını doğruladığını belirtiyor. NCIC komite üyesi Danvas Makori Cuma günü yaptığı açıklamada, “Facebook ülkemizin maddelerini ihlal ediyor. Kendilerinin bir nefret söylemi ve kışkırtma, yanlış bilgi ve dezenformasyon vektörü olmalarına müsaade verdiler.” dedi.

Bir şirket sözcüsü ise Reuters’e verdiği demeçte, Meta’nın nefret telaffuzunu ve kışkırtıcı içeriği ayıklamak için “kapsamlı adımlar” attığını ve bu uğraşları seçim öncesinde ağırlaştırdığını söyledi. Sözcü, “Zararlı içeriği süratli ve geniş ölçekte kaldırmamıza yardımcı olmak için Swahili konuşmacılarından oluşan gruplarımız ve proaktif algılama teknolojisine sahibiz” dedi.

Makori, NCIC’nin toplumsal medya firmalarını düzenleyen Kenya Bağlantı Kurumu (CAK) ile görüştüğünü ve Meta’nın faaliyetlerinin askıya alınmasını tavsiye edeceğini söyledi ve Meta’yı Kenya anayasasını ve nefret telaffuzunu ve toplumsal medya platformlarının kullanımını düzenleyen kanunları ihlal etmekle suçladı. “Bu ülke bir toplumsal medya şirketinden yahut bir kuruluştan daha büyük. Facebook yahut öbür bir toplumsal medya şirketinin güvenliği tehlikeye atmasına müsaade vermeyeceğiz” dedi.

Önde gelen lider adaylarının destekçileri, kıdemli muhalefet önderi Raila Odinga ve lider yardımcısı William Ruto, toplumsal medya platformlarını adaylarını övmek, diğerlerini kendilerine katılmaya ikna etmek yahut aykırı tarafları çeşitli kabahatlerle suçlamak için kullandılar.

Başa dön tuşu