Firefox, HTTP Protokolünü ‘Güvensiz’ Olarak Gösterecek

Mozilla takımı, tertipli olarak Firefox isimli internet tarayıcısına yenileştirmeler sunuyor. Bu yenileştirmeler kimi vakit güvenlik açıklarıyla ilgili olurken kimi vakitse genel iyileştirmeleri içeriyor. Lakin bu sefer Mozilla tarafından duyurulan bir karar, HTTP protokolüne sahip olan internet sitelerinin başını önemli manada ağrıtacağa benziyor. 

Google'ın Chrome 68 sürümünde kullanıcıların hizmetine sunmuş olduğu ve faal olarak kullanılan “Güvenli Değil” özelliği, artık de Firefox'a geliyor. Fakat bu özellik Firefox kullanıcıları tarafından ekim ayı prestijiyle kullanılabilecek.

Bugüne kadar yalnızca form yahut giriş seçeneği içeren HTTP protokollü internet sitelerinde “Güvenli Değil” olarak gösteren Firefox, ilerleyen periyotlarda tüm HTTP sitelerini “Güvenli Değil” olarak gösterecek. 

Mozilla tarafından yapılan açıklamalara nazaran günümüzdeki internet sitelerinin yüzde 80'i HTTPS protokolünü kullanıyor ve bu protokolü kullanan internet sitelerinin inançlı olduğunu göstermek için rastgele bir sürece gerek duyulmuyor. Lakin HTTP protokolünün inançsız olduğunun altını çizen yetkililer, kullanıcıların daha dikkatli olabilmeleri için bu uygulamayı başlatma kararı aldıklarını söylüyorlar.

Ekim ayı geldiği vakit Firefox kullanıcıları, HTTP protokollü internet sitelerinde “Güvenli Değil” ikazını görmeye başlayacaklar. Tahminen Mozilla'nın bu atağı, internet sitelerinin HTTPS protokolüne geçmesi için bir baskı yaratabilir. Site yöneticilerinin bu baskı dahilinde protokollerini taşıma kararı almasının, kullanıcılar için çok daha âlâ olacağı su götürmez bir gerçek.

Başa dön tuşu