Garanti BBVA’nın İnternet Sitesi ve Mobil Uygulaması Çöktü

Türkiye’nin en büyük bankalarından bir tanesi olan Garanti BBVA’nın internet sitesi ve taşınabilir uygulaması bugün saat 14.30 civarlarından beri kullanılamıyor. Garanti BBVA bankası müşterileri, internet şubesi ve taşınabilir bankacılık sistemlerine giriş yapmak istediklerinde bir hata bildirisiyle karşılaşıyorlar.

Bu durumun pazar günü meydana gelmesi ise bankaya yönelik bir siber saldırının olabileceğini akıllara getiriyor. Argümanlara nazaran yurt dışından Garanti Bankası'nın sistemine 100 GB büyüklüğünde bir siber taarruz mevcut olabilir. Bu saldırı karşısında Garanti'nin farklı operatörler üzerinden süreç yapma gayreti yüzünden bu erişim sorunlarının ortaya çıktığı söyleniyor.

Garanti BBVA’dan resmi açıklama geldi:

Konuyla ilgili Twitter’dan resmi bir açıklama yapan Garanti BBVA, olayın yoğun internet trafiği nedeniyle meydana geldiğini, sorunun üstesinden gelmek için çalışmalarına devam ettiklerini ve tüm müşterilerinden özür dilediklerini belirtti.

Bankanın internet sitesine ise an prestiji ile hâlâ erişilemiyor. İnternet üzerinden Garanti BBVA internet sitesi için giriş yapmak isteyen Garanti BBVA müşterileri “Bu Siteye Ulaşılamıyor” yanlışını alıyor. Birebir formda mobil bankacılık uygulamasında da durum çok farklı değil. Akıllı telefonları üzerinden taşınabilir bankacılık uygulamasını açan müşteriler, şifre ve kullanıcı bilgilerini girmelerine karşın “Şu anda sürecinizi gerçekleştiremiyoruz” bildirisi ile karşı karşıya kalıyorlar. Garanti BBVA’nın taşınabilir bankacılık uygulamasının Türkiye’de en çok kullanılan 11. taşınabilir uygulama olduğunu da hatırlatalım.

Müşteriler reaksiyonlu:

Konuyla ilgili olarak ise müşteriler sosyal medyadan yansılarını lisana getirdi. Uzun bir müddettir bankacılık süreçlerini gerçekleştiremeyen kimi Garanti BBVA müşterilerinin toplumsal medya üzerinden mevzu ile yazdıkları ise şöyle:

Başa dön tuşu