Google, İnternet Uygulamalarının Tasarımını Değiştirdi

İnternetin en değerli aktörlerinden olan Google’ın pek çok web tabanlı uygulaması ve hizmeti var. Bu hizmetlerin kıymetli bir kısmında tasarım değişikliğine giden Google, hesap değiştirme ekranını da yeniledi

Google’ın yeni malzeme temalı tasarımı çeşitli uygulamalar için hayata geçirildi. Bu uygulamalar ortasında Gmail, Drive, Takvim gibi sık kullanılan hizmetler de yer alıyor. 

Yeni tasarım bir evvelkine epeyce benziyor. Hesap değiştirme ekranı, bilgisayarda açılmış olan birden fazla hesap varsa hepsinden tek tuşla çıkabilmeyi sağlıyor. Google, emsal bir tasarımı yıllardır mobil versiyonlarda kullanıyor. 

Eski arayüz şu formdaydı:

Yeni arayüz ise şöyle oldu: 

Görüntülerde de göze çarptığı üzere tasarım lisanı mobil versiyonun tasarım lisanına daha yakın. Yeni arayüz pek çok uygulamada kullanılsa da G-Suite’te henüz bu bahiste bir değişiklik yok. 

İnternet hizmetleri sağlayan bu kuruluşlar da en nihayetinde bir firma ve her firma üzere para kazanmayı amaçlıyor. Bir müddet sonra bir şirket olduğu unutulabilen internet hizmeti sağlayıcılar, yeni teknolojilere ve dizaynlara uygun olarak arayüzlerini güncelliyor. Böylelikle hem kullanıcıların memnuniyeti artırılıyor hem de firma yeni dizaynlarını deneme ve geri bildirim toplama talihi yakalıyor. Google'ın her ne kadar buradaki emeli tasarımı sayesinde yeni müşteri çekmek değilse de tasarım değişikliği ticari olarak da önemli. Çünkü Google kadar büyük bir firmanın hedefi daha fazla müşteri çekmek olduğu kadar varolan müşterisini de elinde tutmak.

Başa dön tuşu