Google’ın Alışveriş Geçmişinizi İzlemesini Önlemek Mümkün mü

Google’ın, aramalarımız ve pozisyon geçmişimiz üzere bilgileri izlediği artık herkesin malumu. Teknoloji devi, geçtiğimiz günlerde Google servislerindeki geçmiş kayıtlarınızı alabileceğinizi söylemişti.

Şirket, yaptığı açıklamada, “Satın alımlarınızı, rezervasyonlarınızı ve aboneliklerinizi tek bir yerde görebilmeniz ve izleyebilmeniz için yalnızca sizin görebileceğiniz özel bir yer oluşturduk. Bu bilgileri istediğini vakit silebilirsiniz. Size reklam göstermek için Gmail mesajlarınızdan rastgele bir bilgiyi kullanmıyoruz” dedi.

Bu kayıtları silmek o kadar da kolay gözükmüyor. Ayrıyeten Google’ın bizi izlemesini önlemek de pek mümkün değil. Lakin Google’ın sizi takip etmesini biraz da olsun önleyebilirsiniz. Şayet ki bu özelliği kaldırırsanız, Google Asistan’da paketlerinizin ne vakit teslim edileceği üzere sorulara karşılık alamayacaksınız.

Google’ın alışveriş geçmişinizi kullanmasını durdurmak için Google sayfasının sağ alt köşesindeki Ayarlar kısmına tıklayın, akabinde Arama Ayarlarına tıklayın. Açılan sayfada özel sonuçlar başlığı altındaki Özel sonuçları kullanma seçeneğine tıklayın. Bu süreç, Google’ın aslında depolamış olduğu bilgileri silmez lakin arama sonuçlarındaki satın alma geçmişinizin kullanılmasını önleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu