Gmail’e Gelen Satın Alım Makbuzlarınız Depolanıyor

Veri şirketlerinin bilgilerimizi takip ettiğinden daha fazla haberdar olmaya başladığımız bu süreçte, artık bu bilgileri nasıl kullandıkları da bizleri endişelendiriyor. Google’ın I/O 2019 etkinliğinde Google, insanların aktiviteleriyle ilgili depoladığı bilgileri görüntülemelerinin ve yönetmelerinin kolaylığı için yaptığı çalışmaları vurguladı lakin bir CNBC raporu, garip bir dizayna sahip olan sayfanın kullanımının yahut erişiminin hiç de kolay olmadığını söylüyor.

Buradan ulaşabileceğiniz ‘Satın Alımlar’ ismindeki sayfada, satın aldığınız dijital yahut fizikî objelerin, Gmail’inize gelen makbuzlarının kopyaları yer alıyor. Google, CNBC’ye yaptığı beyanda sayfanın yalnızca kullanıcıya görünür olduğunu ve bilgilerin istenildiği vakit silinebileceğini belirtti. Gmail’e gelen makbuzlardan ‘kişiye yönelik reklam’ sistemi için bilgi kullanılmadığını da ekledi.

Google’ın dediğine nazaran Gmail’deki ve Google Haritalar’daki bu biçim bilgi takibi seçeneklerini kapatabilirsiniz. Yeniden de Google’ın yıllar öncesine dayanan bu kadar bilgiye sahip olması, hatta bu bilgilerin sizin yeterliliğinize kullanıldığını bilseniz bile, huzursuz etmiyor değil.

Başa dön tuşu