Google, Arama Sonuçlarına Önemli Bir Güncelleme Getirdi

Son derece sıradan bir halde bir şeyi merak ettiniz, Google’a girip arattınız ve karşınıza sonuçlar çıktı. Bilgiye olabildiğince süratli ulaşma gereksiniminize uygun olarak Google, size sonuç sayfasının en doruğunda bir paragraf açıklama gösterdi. Hatta altında “kullanıcılar bunu da sordu” formunda bahse ait arama teklifleri gördünüz. Rastgele bir siteye tıklamadan istediğiniz bilgiye ulaştınız. 

İşte burada yer alan arama sonuçları, Google’ın ana sayfasına çıkan güçlü internet sitelerine ilişkin oluyordu. Fakat bazen en zirvede çıkan sonuçlar 2 hatta 3 yıl evvel girilen içeriklere ilişkin oluyor. Bu nedenle bilginin tazeliği bozuluyor, hatta bazen o bilgi değişmiş bile oluyor. Google da kendi özelliği yüzünden yanlış bilgiyi kitlelere ulaştırmış oluyor.

Arama performansını arttırmak için algoritmalarını daima güncelleyen Google, “featured snippets” ismini verdiği bu özelliği güncelledi. Artık süratli bilgi aldığınız o paragraflardaki bilgiler daha taze olacak. Yani kusurlu bilgilerin yayılımı küçük bir dokunuş ile engellenmiş olacak. Google, yaptığınız aramayı bundan sonra daha düzgün anlayacak, mevzuya ait daha kontaklı ve organik sonuçlar karşınıza çıkaracak.

Feature Snippet özelliği Türkçe aramalar için yeteri kadar manalı sonuçlar vermiyor, fakat vakitle bu uyumsuzlukların da giderileceği aşikar. Google arama sonuçları sayfasında daha fazla vakit geçirmemiz için elinden geleni yapıyor. Yapay zeka yazılımları ve lisanlara uyumlu hale getirilen algoritmalar sayesinde, arama tecrübemiz giderek arıyor.

Featured Snippets nedir?

Featured Snippets, arama sonuçlarının en doruğunda çıkan sonuç kartı ya da “snippet” olarak bilinir. Google, bu sonuca “position zero” ismini da veriyor. Kullanıcının istenilen bilgiye daha kısa müddette ulaşılmasını sağlıyor. 

Başa dön tuşu