El Paso Saldırısı Sonrası Kapatılan 8chan Geri Döndü

Kullanıcıların anonim olarak ileti panoları oluşturabildikleri bir toplumsal paylaşım sitesi olan 8chan, 20 kişinin hayatını kaybettiği El Paso’daki akının akabinde tenkit oklarının amacı haline gelmişti. Nedeni ise saldırgan Patrick Crusius’un, olay öncesinde nefret söylemi içeren tabirlerden oluşan manifestosunu burada yayınlamasıydı.

Ayrıca Christchurch, Yeni Zelanda, Poway ve California’daki taarruzları gerçekleştiren teröristlerin de, faşizm ve nefret söylemi üzere ekstremist düşüncelerini yaymak için 8chan’i kullandığı ortaya çıkmıştı.

El Paso’daki atak sonrası Cloudflare ve Voxility dahil birçok internet sağlayıcısı, 8chan’e olan altyapı takviyesini kesmişti. Hatta 8chan’in kurucusu olan; lakin Aralık 2018’de şirketten ayrılan Fredrick Brennan da sitenin “Amerika’daki çok kümelerin kitle yarattığı bir yer” olduğunu söyleyerek, hemen kapatılması gerektiğini belirtmişti.

Platforma yönelik tenkitlere nihayet kulak veren 8chan’in sahibi Jim Watkins, eylül ayında yaptığı açıklamada, sitenin istekli olarak kapatıldığını ve yasadışı içeriğe karşı koymak için araçlar geliştirdikten sonra yeniden çevrimiçi olacağını söylemişti. Buna karşın Watkins, “anayasal olarak korunan nefret telaffuzunu büsbütün yok etmek üzere bir hedeflerinin olmadığını” lisana getirmişti. 

Bugün prestijiyle 8kun ismiyle geri dönen internet sitesi, ABD maddelerini ihlal eden tüm içeriklerin süratli bir biçimde silineceğinin garantisini veriyor. Şirketin platformdaki içerikleri denetlemek için nasıl bir sistem kullanacağı ise şimdilik muhakkak değil. 

Başa dön tuşu