Google Chrome, Pazar Payını Büyütmeye Devam Ediyor

Günümüzde birçok süreci internet üzerinden gerçekleştiriyoruz ve bir arama yapmak istediğimiz vakit arama motorlarına muhtaçlık duyuyoruz. Bu noktada Chrome, Firefox, Opera, Edge ve öteki arama motorları da bizlere yardımcı oluyor. Bu arama motorlarının kullanıcı sayısı göz önünde bulundurularak pazar hisseleri belirleniyor.

Google Chrome, dünyanın en tanınan masaüstü tarayıcısı olmaya devam ediyor. NetMarketShare'in paylaştığı istatistiklere nazaran Google Chrome, önder olmasına karşın geçtiğimiz ayda pazar hissesini artırdı. Chrome'un %66,29 pahasındaki pazar hissesi %68,60'a çıkmayı başardı.

Diğer tarayıcılara baktığımız vakit Mozilla Firefox, bir düşüş yaşadı. Haziran 2019'daki pazar hissesi %8,86 olan Firefox'un hissesi bu ay %8,34'e geriledi. Microsoft'un yeni tarayıcısı Edge'e baktığımız vakit geçtiğimiz ay %6,03'lük bir hissesi elinde tutan tarayıcı, bu ay %5,80'e kadar düştü.

Microsoft'un 'Chrome katili' biçiminde öne sürdüğü tarayıcı, Google Chrome ile olan yarışında açıkça görüldüğü üzere geride. Hâlâ önemli bir yol kat etmesi gereken tarayıcının Chromium tabanlı yeni modeliyle daha büyük bir başarıyı yakalaması bekleniyor.

Microsoft, Google Chrome ile tıpkı motoru kullanan yeni bir Edge sürümü üzerine de çalışıyor. Bu da iki rakibin yeni özellikler üzerinde birlikte çalıştığı, yeni özelliklerin iki tarayıcıda da eş vakitli olarak kullanıcıya sunulacağı manasına geliyor.

Google Chrome'un tam alternatifi olan Microsoft Edge, sırf Windows 10 kullanıcıları tarafından değil, tıpkı vakitte daha eski Windows kullanıcıları ve macOS kullanıcıları tarafından da kullanılabiliyor. Chromium motoru tıpkı vakitte Linux takviyesine de sahip fakat Microsoft, şu an için Linux sürümünün geliştirilmesine dair bir açıklamada bulunmadı.

Yeni Microsoft Edge tarayıcısının inceleme sürümleri indirmeye açık lakin Microsoft, tarayıcının geliştirilmesi için bir varsayımı bitiş mühleti vermekten kaçınıyor. Bu nedenle yeni ve tamamlanmış tarayıcının ne vakit geleceğine dair net bir bilgi elimizde bulunmuyor.

Başa dön tuşu