50 Yıl Aradan Sonra adidas’tan Yeni Alt Marka • Sosyalinsanlar

Netflix’in Wednesday dizisiyle tanınan Jenna Ortega ile iş birliği gerçekleştiren adidas, Ortega’nın yüzü olduğu “All That You Are” kampanyasıyla adidas Sportswear adlı yeni markasını tanıttı. 50 yıl aradan sonra ilk kez yeni bir alt marka piyasaya süren adidas’ın Sportswear etiketli ürünleri 9 Şubat itibarıyla mağazalarda ve çevrimiçi olarak  tüm dünyada aynı anda satışa sunulacak.

Markanın performans odaklı Performance ve Originals adlı serilerine eklenen Sportswear, kendisinden önceki seriler gibi performans odaklı teknolojilere sahip spor parçalar içeriyor. adidas’ın Spor Giyim ve Antrenman Genel Müdürü Aimee Arana, Z kuşağını hedefleyen yeni alt markalarıyla pazarda gördükleri değişikliklere uyum sağlamayı amaçladıklarını ifade ediyor.

Markanın alışıldık belirli kesim çizgileri, renk grupları ve sade tasarım ayrıntılarına yer verilen adidas Sportswear, 18 aylık çalışma sonucunda ortaya çıkan Tiro Suit ve AVRYN adlı giysi ve ayakkabı koleksiyonundan oluşuyor. adidas’ın ikonik eşofmanının yeni bir yorumu olan Tiro Suit minimalist görünümüyle her tarza uyum sağlamayı hedefliyor. AVRYN etiketli ayakkabı ise BOOST ve BOUNCE teknolojisini birleştirerek kısmen geri dönüştürülmüş malzemelerden üretildi.

Araştırma şirketi Piper Sandler‘ın 14 bini aşkın ABD’li genç arasında düzenlediği anketin sonuçlarına göre Z kuşağı favori markasını Nike olarak tanımlıyor. Gençlerin yüzde 60’ı en sevdikleri ayakkabı markası olarak Nike’yi söylerken, Adidas için bu oran yalnızca yüzde 6. Spor giyimde ise yüzde 30 ile yine Nike tercih sıralamasının en üstünde yer alıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında olaylı bir şekilde Kanye West iş birliğini sona erdiren, yakın zamanda Puma’nın eski CEO’su Bjørn Gulden’ı yönetime geçiren adidas’ta yarım asır sonrasında gelen yeni marka, aynı zamanda marka için yeni bir dönemin işareti olarak yorumlanıyor. Z kuşağı arasında popülaritesini kaybeden adidas, yarım asır sonra piyasaya sürdüğü yeni markası ile gençleri yakalamaya çalışıyor.

Bir milyar saatten fazla izlenerek Netflix’in en çok izlenen yapımlarından biri olan Wednesday dizisinin sahneleriyle sosyal medyada sık sık viral olan yıldızı Jenna Ortega, bu nedenle marka için doğru bir seçim. Kampanyada Jenna Ortega’nın yanı sıra futbolcu Son Heung-min,  basketbolcu Trae Young, futbolcu Mary Fowler ve influencer Carolina Voltan da adidas Sportswear’ın marka elçileri arasında yer alıyor.

Görseller: adidas, Twitter, Instagram

Başa dön tuşu