Google, Chrome’un Sekme Sistemini Yeniliyor

İnternette dolaşırken ziyaret etmek istediğiniz siteleri birçok sekmede sıraya almayı seviyor ve sonucunda 50 sekmeye sahip oluyorsanız biliyorsunuzdur ki Google Chrome bu işi kolaylaştırmıyor. Açtığınız sekmelerin ne olduğunu bir müddet sonra unutuyorsunuz ve hatırlamak için sekme üzerinde imlecinizi birkaç saniye tutmanız gerekiyor.

İşte Google, sonunda bu olayı değiştiriyor. Artık sekmeler, üzerinde imlecinizle beklemenize gerek kalmadan çok daha kolay bir biçimde hangi sekmenin ne olduğunu size gösterecek. Bu özellik, daha evvel Safari ve Microsoft Edge tarayıcılarında bulunuyor olsa da en çok kullanılan tarayıcı olan Chrome’a yeni gelmesi başka bir tartışma konusu.

Sekmelerin üzerinde gezerek site bilgisi alınabilecek:

Yeni gelen özellik, üstte da görebileceğiniz üzere sırf sekmelerin isimlerini gösteriyor fakat Google, yakında sekmelerin ön izlemelerini de göstereceğinin kelamını verdi. Yani her gün milyonlarca kullanıcının kullandığı tarayıcı, artık çok daha kullanılabilir bir hâle getiriliyor.

Gelecek özellikler, sırf sekmelerle hudutlu kalmayacak. Google’ın Chrome için yaptığı planlar ortasında adres çubuğunu geliştirerek çok daha süratli sonuç vermesini sağlamak da var. Bu sayede hava durumunu, çevirileri, aktiflikleri ve daha fazlasını çok daha süratli bir halde öğrenebileceksiniz.

Yeni Chrome, rengarenk olacak:

Google Chrome’a gelecek bir öteki yenilik de temaları ilgilendiriyor. Google, Chrome temalarının renklerini çeşitlendiriyor ve renklendirme sürecini sadece temayla sonlandırmıyor. Artık tarayıcının tüm rengini ve yeni sekme sayfasının rengini değiştirebileceksiniz ve bunu yapmak için rastgele bir Chrome teması indirmenize gerek kalmayacak.

Yeni değişikliklerin ne vakit son kullanıcıya ulaşacağı ise netlik kazanmadı fakat Google’ın açıklamalarına nazaran bizi sevindirecek yeni özellikler, sonbahardan sonra kullanılabilir olacak.

Başa dön tuşu