Google Dökümanlar Sonunda Kelime Sayacına Kavuşuyor

Dünyanın muhtemelen en tanınan metin programı olan Word’de yıllardır ekranın sağ alt köşesinde kaç söz yazdığımızı gösteren sempatik bir kutucuk bulunur. Bu kutucuğun bir benzerini Apple’ın Sayfalar ve LibreOffice’in açık kaynak kodlu Writer uygulamasında da görmüştük. Söz sayaçlarının tarihini göz önüne aldığımızda Google Dokümanlar’ın bu vakte kadar bu özelliği eklememiş olması hayli şaşırtan. 

Pazar günü yayınlanan bir blog gönderisine nazaran Google, söz işlemciye kalıcı ve dinamik bir söz sayacı ekleyecek. Bu durum pek çok kullanıcıyı şad edecektir.

Kelime sayacı, bilhassa muhakkak bir söz hududunun altında ya da üstünde yazması gereken bireyler için epeyce değerli. Haliyle bu aracın eksikliği büyük dikkat çekiyordu. Yeni G Suite ile birlikte şanslı bir azınlık, Araçlar> Söz sayısı> Söz sayısını göster yolunu izleyerek ekranda hep söz sayısını görebilecekler. Güncelleme daha sonra başka kullanıcılara da yayılacak.

Bu sözcük sayısı kutusuna tıkladığınızda açılan menüde sayfa sayısını, boşluklu ve boşluksuz karakter sayısını görebileceksiniz. Muhakkak bir kısmı seçerek o kısımda söz sayacına basmanız halinde ise yalnızca seçili kısmın bilgilerini elde etmeniz mümkün olacak. 

Güncellemenin bütün kullanıcılara ulaşması 23 Eylül’de

Güncelleme şimdilik birinci yayınlar için seçilen hesaplarda gösterilecek. Daha sonra da bu özellik, 23 Eylül güncellemesi ile öteki kullanıcılara da açılacak. Google, tüm kullanıcıların bu özelliğe erişiminin ise 15 günü bulabileceğini söylüyor. 

Google Dokümanları çok kullanan şahıslar şimdiye kadar bu süreç için üçüncü parti uygulamalar kullanıyordu. Yeniden de hizmetin kendisinde bu türlü bir özellik olması çok daha takdir görüyor. 

Google bu hizmetini geliştirmek için uzun müddettir çalışmalar yapıyor. Şirket, daha evvel Grammar Suggestions isimli yapay zeka sistemini satın almıştı. Bu yapay zeka yapılan yazım ve dilbilgisi yanılgılarını görerek tahlil önerisi sunuyor. Bu hizmet G Suite’in her düzeyden kullanıcısına açık. 

Başa dön tuşu