Google, Drive ve Fotoğrafların Senkronizasyonunu Durduracak

Google, Drive ve Fotoğraflar uygulamasının birbiriyle fotoğrafları ve görüntüleri paylaşma özelliğinde değişikliğe gidiyor. Teknoloji devinin yapacağı bu değişiklik, çözeceğinden daha çok soruna sebep olabilir. 10 Temmuz’dan itibaren Drive’a ya da Fotoğraflar’a yüklediğiniz belge otomatik olarak başka servisle senkronize olmayacak. Tıpkı biçimde bu servislerdeki evraklardan birini sildiğinizde bu başkasına tesir etmeyecek.

Dosyalar, Drive’dan Fotoğraflar’a Drive’da bulunan 'Upload' özelliği kullanılarak gönderilebilecek lakin bunun aksisi bir süreçte misal bir yol izlenmeyecek üzere gözüküyor. Google, yayınladığı blog yazısında 10 Temmuz’dan evvel senkronize edilen belgelerin çift depolama alanı kaplamayacağını söyledi.

Google’ın bu değişikliği kullanıcılardan gelen senkronize evrak paylaşımının baş karıştırıcı olduğu tarafındaki geri bildirimlerle hayata geçirildi. Google, bu atılımın Drive ve Fotoğraflar ortasındaki tecrübesi kolaylaştıracağını söyledi.

Yaşanacak olan bu değişiklik, Google Drive’ın Belgeler uygulamasında entegre olduğu Chromebook kullanıcılarının canını sıkabilir. Bu özelliğin etkin olduğu Chromebook kullanıcıları, Google Fotoğraflar evraklarını direkt olarak buradan yönetebiliyordu lakin bundan sonra Chromebook kullanıcıları için işler birazcık karışabilir.

Backup ve Sync araçlarıyla hala Fotoğraflar ve Drive evraklarını senkronize edebilirsiniz. Bu araçlar vasıtasıyla yaptığınız senkronizasyonlar servis kotanızı yalnızca bir defa kullanmış olacak. Ayrıyeten bundan sonra Fotoğraflar uygulamasındaki bir fotoğraf üzerinde yapılan değişiklikler otomatik olarak Drive’daki evraka yansıtılmayacak.

Başa dön tuşu