Google Haberler, Saatler Boyunca Güncel Haberleri Göstermedi

Google bizim sizlere, sizin de bize ulaşmanız için en büyük araçlardan. Bir olay ya da kavramı merak ettiğinizde, aklınıza bir soru takıldığında Google’da arama yapmanız doğal. Lakin son günlerde yaşanan badirelerden ötürü karşınıza çıkan içerikler beklediğiniz üzere yeni ve aktüel olmayabilir. 

Güncellik konusunda dünyanın en kıymetli irtibat araçlarından Google Haberler de arama kadar değerli. Orada daha evvel okuduğunuz içeriklere ve yaptığınız aramalara nazaran sizi ilgilendiren en şimdiki haberleri görüyorsunuz. Fakat hem kendi haberlerimiz, hem de dünya basının kıymetli haber merkezlerinden gelen aktüel içerikler bir müddettir listelenmiyor.

Google her zamanki üzere açıklamayı kısa tuttu:

Google, 8 Ağustos Perşembe günü yaşanmaya başlayan sıkıntıyı resmi olarak doğruladı. Eski Webmasters Tool ve yeni ismiyle Search Console’da yer alan URL Denetleme Aracı’nda sıkıntılar yaşandığı söylendi. Fakat şirket daha fazla ayrıntı vermedi. Perşembe günü sabah saat 10.28’de yaşanmaya başlayan sorun, akşam saat 18.41’de düzeltildi. Bu vakit dilimi içerisinde aktüel haberler okuyuculara ulaşmadı. 

Google aramalarında, geçtiğimiz Nisan ayında neredeyse 1 hafta boyunca, Mayıs ayında ise neredeyse 3 gün boyunca emsal ezalar yaşanmıştı. Meselelerin daha sık yaşanmaya başlaması, Google’ın arama motoru çalışmalarını yapay zekâ, taşınabilir uyumluluk ve daha sade içerikler sunmaya yönelik ağırlaştırdığı biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde Google, artık eski içeriklerin ana sayfada ve en zirvede çıkmayacağını ve forum sitelerinden çok, kaliteli içerik sunan sitelerin üst sıralarda yer alacağını açıklamıştı. Uzmanlar arasında, Google’da yaşanan her kıymetli sorunun büyük bir güncellemenin de habercisi olabileceği algısı var. 

Google aramaları, bilhassa 2018’den itibaren giderek sıklaşan güncellemelerle süratli biçimde gelişiyor. Lakin bunu geliştirmeler sırasında kendi unsurlarıyla çelişen uzun soluklu meseleler yaşanabiliyor. Bakalım ilerleyen günlerde Google aramalarında neler değişecek? Yapılan geliştirmelerin teknik ayrıntıları neredeyse her seferinde açıklanmıyor.

Başa dön tuşu