İnternet Ortamında En Çok Kullanılan Şifreler Belli Oldu

İnternet ortamında oluşturduğumuz hesapların şifreleri, kullanıcılar için büyük bir değere sahip. Hiçbirimiz internette oluşturduğumuz bir hesabımızın çalınmasını istemeyiz. Fakat yapılan araştırmalara nazaran kullanıcılar, internet ortamında oluşturdukları hesapların güvenliğini o kadar da önemsemiyor.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) tarafından yürütülen araştırmalar, ziyadesiyle çarpıcı sonuçları gün yüzüne çıkardı. Yapılan araştırmalar sonucunda, yaygın olarak tercih edilen şifrenin “123456” olduğu belirlendi. Bu şifrenin kullanıldığı hesapların sayısı ise 23.2 milyon. Bu şifreyi “123456789”, “password” ve “qwerty” üzere klavye üzerinde peş peşe bulunan harf ve sayılar oluşturuyor.

Şifrelerinizi denetim edebileceğiniz bir internet sitesi bulunuyor. Bu siteden kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz şifrenizi sorgulayabiliyorsunuz. Site üzerinden yapılan sorgulamada, bu şifrenin hesap çalınması durumlarında kaç kez ortaya çıktığını gösteriyor.

İlgili sitenin sahibi olan güvenlik uzmanı Troy Hunt'a nazaran, kullanıcılar bu bahiste bilinçli olmak zorundalar. Hunt yaptığı açıklamarda kullanıcılar için tavsiyeler de veriyor. Bilindik şifrelerin kullanılmaması gerektiğini belirten Hunt, kullanıcıların şifre yöneticisi uygulamalardan faydalanabileceklerini belirtiyor. Bu hususta önerisi ise 1Password uygulaması. Bu ve bunun üzere uygulamalar ile kendi eşsiz şifrelerinizi oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde, iki faktörlü kimlik doğrulamalarının ehemmiyetini belirten Hunt, bunun ekstra bir güvenlik katmanı oluşturacağını ve kullanıcıların hesaplarını inançta tutmaları için ziyadesiyle kıymetli olduğunu tabir ediyor. 

Başa dön tuşu