Google, Hafta Sonu Gerçekleşen Çökmenin Nedenini Açıkladı

Hafta sonu Google, milyonlarca kullanıcının etkilendiği büyük bir servis çökmesi yaşadı. Bu çökme; YouTube, Gmail, Google Cloud üzere birçok Google servisini etkiledi. Ayrıyeten çöken hizmetler sırf Google ile hudutlu kalmadı. Google hizmetlerini kullanan Snapchat, Discord, Pokemon Go ve daha birçok uygulama da birebir formda bu durumdan etkilendi.

Bu olay sırasında Google, kesintinin ağ tıkanıklığından kaynaklandığını söyledi fakat bahisle alakalı bir araştırma başlatmayı da ihmal etmedi. Bu araştırmanın sonuçlarına nazaran yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Pazar günü gerçekleşen sorunun asıl nedeni, tek bir bölgedeki az sayıda sunucu üzerinde gerçekleştirilen yapılandırma değişikliydi. Yapılandırma, birkaç komşu bölgedeki daha çok sunucuya yanlış bir biçimde uygulandı. Bu nedenle yanlış yapılandırma uygulanan sunucular, mevcut ağ kapasitelerinin yarısından fazlasını kullanamadı.”

Temel olarak kesinti, yanlış sunuculara yapılan yanlış değişiklik sonucu ortaya çıktı. Ağ, bu trafiği bir biçimde yönetim etmeye çalışsa da büyük ölçüde data, sınırların tıkanmasına sebep oldu.

Bu çökmenin gözle görülür derecede büyük tesirleri de oldu. YouTube görüntülenmelerinde %2,5’luk, Google Cloud trafiğinde %30’luk bir düşüş yaşandı. Gmail kullanıcılarının %1’i serviste kimi kusurlar olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu