İstanbul’un Baz İstasyonu Kapasitesi Yetersiz

Ülkemizin taşınabilir bağlantı teknolojilerinde üç farklı teknoloji kullanılıyor. Bunlar sırasıyla 2G, 3G ve 4.5G teknolojileri. 2G ve 3G artık çağın gerisinde kalsalar da, ses aktarmak için hâlâ kâfi fonksiyona sahipler. 4.5G teknolojisi ise çoğunlukla data transferi için operatörler tarafından tercih ediliyor.

Mobil irtibat operatörleri, sahip olduğu frekansların yarısını 4.5G ile veri transferine ayırırken, öbür yarısını da 2G ve 3G’ye ayırıyor. 5,8’lik İstanbul zelzelesinin akabinde meydana gelen durum da buna bağlı olarak, kullanılan teknoloji ve baz istasyonu kapasitesiyle ilgili. Baz istasyonlarının bir kapasitesi var ve bu kapasiteler, 2G teknolojisini kullanan bir istasyon için tıpkı anda 60 arama iken, 3G teknolojisi kullanan bir baz istasyonunda birebir anda 120 arama.

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’nun (BTK) Vilayet Bazında Haberleşme Dalı 2018 Yılı Raporu’nda yer alan datalara nazaran sadece İstanbul’daki taşınabilir abonelerinin sayısı 21i9 milyonu buluyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın geçen yıl açıkladığı sayılara nazaran ise Türkiye genelinde 181 bin 972 olan toplam baz istasyonlarının 46 bin 46’sı İstanbul’da hizmet veriyor.

İstanbul’da birebir anda her 10 şahıstan yalnızca 1’i telefonla görüşebiliyor

Bu baz istasyonlarının yarısı yalnızca ses trafiğine hizmet ediyor. 2G ve 3G teknolojisini kullanan baz istasyonlarının ortalama birebir anda konuşma sayısını alacak olursak ise bu yalnızca 80 görüşme yapıyor. Bu sayısı baz istasyonlarına dağıttığımızda ise İstanbul’da birebir anda toplam 1 milyon 840 bin kişi görüşme yapabiliyor. İstanbul’un nüfusu göz önüne alındığında bu sayının hayli yetersiz olduğu çok açık. İstanbulluların yalnızca 10’da 1’i birebir anda sesli görüşme yapabiliyor. Zelzele üzere tüm insanları ilgilendiren ve bağlantının epey kıymetli olduğu durumlarda bu sayının arttırılması büyük kıymet arz ediyor.

5G teknolojisi tahlil olacak

Bu durumun tahlillerinden en tesirlisi yeni teknolojiler kullanmak. Yüksek süratte interneti getiren 5G teknolojisi ile tüm ses trafiği de internete taşınıyor. Bu da tıpkı anda tek bir baz istasyonu üzerinden bile milyonlarca insanın konuşabileceği bir kapasite manasına geliyor.

Başa dön tuşu