Twitch Yayıncıları, SlutStream’e Hazırlanıyor

Slut (Sürtük) sözcüğü, İngilizce’de birinci olarak ‘ahlaken zayıf karakterli, genel ahlak açısından uygunsuz davranan kadın’ olarak kullanılsa da tarih boyunca erkekleri, bayanları, hayvanları tanımlamakta ve hatta bir devir sempatik manasında kullanılmış bir sözcük idi. Son yıllarda ise resmen herkesin ağzına sakız oldu. 

Son yıllarda SlutWalks isimli etkinlikler üzere etkinliklerde bu sözcük, isimlendirme için seçiliyor. Seksi kıyafetleriyle yürüyüş yapan bayanlar, kıyafetlerin cinsel taarruz ya da şiddet için münasebet olamayacağını savunuyor. Liselerde ve üniversitelerde kılık kıyafet yönergelerinde bayanların ve kızların uyması gereken kuralları tartışmaya açıyorlar. Artık bu akım Twitch’e de taşınıyor. 

Twitch yayıncıları, slut sözcüğünün ve genel olarak sürtük diyerek hakaret etmenin yaşamayı ve çevrimiçi çalışmayı ne kadar zorlaştırdığını gündeme getiriyor. 

Uzun müddettir Twitch yayınları yapan ve 500 bin takipçisi bulunan Kacey “Kaceytron” Kaviness, SlutStream’in ardındaki isim. Kaceytron, yaptığı açıklamada “Pek çok kişi bana ‘Niye aktifliğe SlutStream diyorsun? Bu çok ofansif’ dedi. Buna SlutStream denmesindeki emel sözcüğü geri almak ve ona daha az güç vermek.” 

Kaviness, kendisini alaya alarak “memeli yayıncı” olarak isimlendiriyor. Yayıncıyı da 2013’te şöhrete ulaştıran şey, Twitch kültürüyle dalga geçmesi ve trollük yapması olarak biliniyor. Kaviness, 2018’de Kotaku’ya “Kadın yayıncıların derin dekoltelerinden ötürü üzülenler benim yayınımı görecek ve ‘Ha, evet, izlenmek için sürtük üzere davranan bayanlarla dalga geçiyor’ diyecekler. Benim bakış açımdan ise, bundan ötürü mutsuz olan beşerlerle dalga geçiyorum.” tabirini kullanmıştı. Kaviness, yıllardır stereotip haline gelmiş olan Twitch’te görünümünü kullanan bayanlar modeliyle dalga geçiyor. 

İnsan kaçakçılığına karşı gerçekleştirilecek olan yayına Kaviness ve Twitch yayıncısı Isabella “IzzyBear” O’Hammon önderlik edecek. Elde edilen gelir, insan kaçakçılığı ve istismarına karşı farkındalık yaratmayı amaçlayan, kar maksadı gütmeyen tertip Freedom 4/24'e aktarılacak. 

O’Hammon, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, bayan yayıncılara yönelik daima taciz ve aşağılamalara karşı durmak isteyen bütün yayıncıları bu aktifliğe katılmaya davet ediyor. Kaviness ise bu cins davranışların, bayanlar ne giyerse giysin gerçekleştiğini söylüyor. 

Tabii ki bu cins davranışları engellemek konusunda en kıymetli rol, Twitch’e ve algoritmalarına düşüyor.

Başa dön tuşu