Google, İngilizce Kelimelerin Telaffuzlarını Öğretiyor

Bazen İngilizce bir kelimenin nasıl söylem edileceğini dair aklınızda hiçbir fikir olmayabilir. Google bu hafta açıkladığı yeni bilhassa bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Google’la artık istediğiniz İngilizce sözün söylemine ulaşabileceksiniz.

Google’ın yeni söylem özelliğini kullanmak için yapmanız gereken, arama motoruna girdikten sonra arama çubuğuna “pronounce” yazıp söylemini merak ettiğiniz kelimeyi yazıp arama yapmak. Arama yaptıktan sonra, sonuçların en üstünde aradığınız sözün nasıl söylendiği ile ilgili kısmı göreceksiniz. Bu kısımdaki hoparlör simgesine ya da sağ tarafında yüz haline tıkladığınızda sözün söylenişini duyabilirsiniz. Alt kısımda bulunan “yavaş” seçeneği ile de daha yavaş şekilde olan söylenişi dinleyebilirsiniz.

Google’dan Tal Snir, arama motorunun yeni özelliğini kaleme aldığı bir blog yazısı ile duyurdu. Snir’in blog yazısında, “Çalışmalar, bir kelimeyi nasıl söyleyeceğinizi öğrenmenin, bilhassa yeni bir lisan öğrenirken onu hatırlamakta yardımcı olabileceğini göstermiştir. “Quokka nasıl söylem edilir?” üzere şeyleri aradığınızda sesi dinleyebilir ve sözün söylemini öğrenebilirsiniz” formunda Google’ın yeni özelliğini tanıttı. 

Google’ın söylem özelliği ile bir sözün nasıl söylendiğini dinlerken tıpkı vakitte, söz söylenirken dudaklarınızı nasıl hareket ettireceğinizi de öğrenebilirsiniz. Google’ın söylem özelliği şu an yalnızca İngilizce için kullanılabiliyor. İleride eklenecek öbür lisanlarla dil tahsilin kolaylaşacağını düşünüyoruz. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu