Google kafayı Tinder’a taktı! Hedefinde ise Tinder’ı Google Play’den silmek var!

Uygulama dünyasında ikili bir yapı olduğu gerçek. Bir tarafta açık kaynak koduyla dileyen herkesin telifini ödeyerek kullanabildiği Android varken, öteki tarafta ise sadece Apple markasına hizmet veren iOS bulunuyor. Fakat bu iki şirketi ortak noktada buluşturan tek bir şey varsa o da uygulama mağazalarında alınan yüksek kurul fiyatlarıdır.

Apple esasen bu hususta epey mimli. Epic Games ile olan davası sayesinde kurul oranları konusunda uyguladığı katı tavrı herkese duyurmuş olan Apple, bu ortalar yeni bir vukuata karışmayarak olayların unutulmasını umuyor.

Google kafayı Tinder’a taktı! Amacında ise Tinder’ı Google Play’den silmek var!

Öte yandan Google ise rakibi Apple’ın tam aykırısı bir strateji uygulayarak kendisine dava açana karşı dava bildirimi gönderiyor. Hatırlayacağınız üzere Google en son, Tinder ve Azar üzere epey değerli iki uygulamayı bünyesinde barındıran Match Group tarafından dava edilmiş ve mahkeme ikinci bir karara kadar hem bu şirkete ilişkin uygulamaların Play Store’de kalmasına hem de şirketin kendi ödeme sistemini kullanmasına karar vermişti.

Bununla birlikte kendi ödeme sistemine geçen Match Group’un hiç kurul ödememesinden şikayetçi olan Google ise, durumu yargıya taşıyarak bu şirkete tanınan imtiyazın rekabet kanunlarına karşıtlık teşkil ettiğini ve bu nedenle de Match Group’a ilişkin bütün uygulamaların mağazadan kaldırılmasını talep etti.

Dava şimdi hayli taze. Yani sonucun çıkması nereden bakarsanız bakın birkaç ayı bulur. Lakin yeniden de gelişmeler yaşandıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Başa dön tuşu