Meta, Çocukların Görüntülerinin Yayılmasını Engelleyecek

Meta, çocukların uygunsuz görüntülerinin internette yayılmaması için bir platforma finansal destek verdiğini duyurdu. ABD’li yetkililerin de desteğiyle kurulan bu sistem, çocukların fotoğraf ve videolarının tespit edilmesi halinde hemen kaldırılmasını sağlayacak.

Meta, 18 yaşın altındaki çocukların müstehcen görüntülerinin online ortamlarda yayılmasını engellemek için önemli bir adım attığını duyurdu. Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformları bünyesinde bulunduran teknoloji devi, ‘Take It Down ismi verilen organizasyonun kurulmasına yardım ettiğini ifade etti.

Platform, ABD Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’nin (NCMEC) desteğine de sahip. Online bir araç olduğu belirtilen Take It Down’ın,çocukların uygunsuz görüntülerinin yayılmasına engel olması umuluyor.

Çocukların fotoğraf ve videoları, bir kod yardımıyla internetten kaldırılabilecek

Sistem için finansman sağlayan Meta, Take It Down’ın çocuklardan fotoğraf paylaşmasını istemeyeceğini ve onların gizliliğini koruyacağını söylüyor. Bunun yerine sistem, doğrudan kullanıcının cihazından görüntülere sayısal bir kod atayacak ve bu kod sonradan NCMEC’e gönderilecek. Koda internet ortamlarında rastlandığında ise görüntüler hemen kaldırılabilecek ve bu şekilde gelecekte yayılmaları engellenmiş olacak.

Meta, yeni sistemin genç kullanıcıların uygunsuz görüntülerinin kontrolünü eline almasını sağlayacağını belirtiyor. Ayrıca, 18 yaş altı kullanıcılar, ebeveynler ve 18 yaş altında fotoğraflarının internette yer alabileceğinden endişe duyan yetişkinlerin de platformdan yararlanabileceği bildiriliyor.

Bunlar dışında sistem, kayıtlı olan diğer şirketler tarafından da kullanılabilecek. Bunlar arasında Facebook ve Instagram’a ek olarak OnlyFans ve Pornhub gibi yetişkin içeriklere sahip platformlar da bulunuyor. Twitter ve Snapchat gibi milyonlarca insanın kullandığı uygulamaların eksik olması ise dikkatlerden kaçmıyor.

Meta’nın ‘Paralı Mavi Tiki’, Instagram ve Facebook’a Ağıra Mâl Olacak: ‘Hesap Kapatma’ Aramalarında Büyük Artış Var

Meta, bunun dışında ‘şüpheli yetişkinlerin’ genç kullanıcılarla etkileşime girmesini zorlaştıracak yeni özellikleri de Instagram’a getirmeye başladığını ifade etti. Şirket, uygulamalarındaki çocukları koruma hamleleri kapsamında yakın zamanda 30’dan fazla özelliğı kullanıma sunduğunu da son olarak sözlerine ekledi.

Kaynak :
https://about.fb.com/news/2023/02/helping-prevent-the-spread-of-young-peoples-intimate-images-online/

Başa dön tuşu