Google Sizin Hakkınızda Sandığınızdan Daha Fazlasını Biliyor

İnternet kullanıcıları Google'ın arama geçmişinden kendileri hakkında alaka durumu ve hatta çocuk sahibi olup olmadıkları dahil tanımlanan bilgileri tam olarak öğrenebilirler. Arama devi, Gmail hesabı olan kullanıcılarla “Reklam Kişiselleştirme” ayarlarında reklamverenlerle paylaşmak için kendileriyle ilgili hangi bilgileri topladığını ortaya koyuyor.

Google hesabı ana sayfasından 'Gizlilik ve Kişiselleştirme' ve akabinde 'Reklam Kişiselleştirme' yolunu izleyerek alışveriş alışkanlıklarından, favori sporlara, müzik türlerinden ve evcil hayvanlarınıza kadar belirlenen ilgi alanlarınıza bakabilirsiniz.

Her ne kadar Google, yaşınızı ve cinsiyetinizi almadığını sav etse de, arama geçmişini reklamverenlerin kullanıcıları daha özel bir biçimde hedeflemelerine yardımcı olan kişisel bir profil oluşturmak için kullanıyor. Google reklam ferdileştirme sayfasında durumu, “Reklamlar, Google Hesabınıza eklediğiniz ferdî bilgiler, Google'ın iş ortağı olan reklamverenlerden edinilen bilgiler ve Google'ın ilgi alanlarınızla ilgili varsayımlarına dayalı olarak gösterilir. Hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz faktörü seçin yahut tercihlerinizi güncelleyin.” halinde özetliyor.

Reklam şahsileştirme özelliği sadece Google hesabınızdaki reklam kişiselleştirme ayarı açıksa çalışıyor. Bu özelliği istediğiniz vakit kapatabiliyorsunuz. Kendi profilimde ayar açıktı ve sahiden de hakkımda birçok gerçek varsayım vardı. Lakin durum, herkes için bu türlü olmayabiliyor ve Google, birden fazla vakit ilgi alanlarınızı abartabiliyor.

Başa dön tuşu