Google’dan En Çok Yasaklama Talep Eden 19 Ülke

Dünyanın en büyük arama motoru Google, her yıl onlarca farklı hükümetten bir blog yazısı, YouTube videosu yahut öbür rastgele bir şey kaldırılsın diye yüzlerce istek alıyor. Çoğunluğu ulusal güvenlik ve hakaretle ilgili olan bu talepler; mahkeme kararları, yazılı talepler yahut farklı hallerde oluşturulabiliyor.

İngiltere’nin internet araştırma sitesi Comparitech, Google bilgilerini kullanarak arama motorunun Temmuz 2009 ile Temmuz 2018 arasında aldığı 115.301 isteğin tümünü ve bunların kaldırılmasının nedenlerini açıkladı. Bu yazımızdaysa bu taleplerden en âlâ formda yararlanan 19 ülke ve bunu neden yaptıklarına değineceğiz.

19. Pakistan

Toplamda 292 yasaklama talebinde bulunmuşlar. Bu isteklerin taleplerin yarısından fazlasını ise dini sebepler oluşturuyor.

18. Hollanda

Hollanda hükümeti gizlilik ve güvenlik telaşlarını sebep göstererek, toplamda 304 yasaklama talebinde bulunmuş.

17. Avustralya

Avustralya’nın 393 yasaklama talebinin en tanınan sebebi hakaret ve karalama.

16. Tayland

Tayland tarafından Google’a yapılmış 575 yasaklama talebi bulunuyor. Bu taleplerin büyük çoğunluğunu ise (%94,96) hükümet eleştirileri oluşturuyor. Ülkede ayrıyeten kraliyet ailesinin rastgele bir üyesine hakaret etmek, iftira atmak yahut tehdit etmek üzere cürüm teşkil eden katı “lèse-majesté” kanunları bulunuyor.

15. Çin

Komünist Partiyi rahatsız eden tüm içeriği açıkça sansürleyen Çin, Google’ın 2010’da ülkede faaliyet göstermesini yasaklamıştı. Bu nedenle vatandaşlar ortasında yaygın olarak kullanılmadığı için, bu listede normalde olduğundan epeyce düşük bir orana sahip olduğu belirtiliyor.

Bu noktada Google’a nazaran Çin, 2017 yılında ezilen Uygur etnik azınlığı hakkındaki içerik kaldırma isteklerini artırmaya başladı. Son olarak Çin’in toplamda 627 adet yasaklama talebi bulunuyor ve bu taleplerin çoğunluğunu şiddet içerikleri oluşturuyor.

14. Japonya

Japonya tarafından oluşturulan 720 talebin dörtte üçünden fazlasını hakaret oluşturuyor.

13. Arjantin

Şimdiye dek Google’dan 737 içeriği yasaklamasını isteyen Arjantin, bu isteklerine en büyük sebep olarak şiddeti gösteriyor.

12. Kanada

Kanada’nın 768 adet yasaklama isteği bulunuyor. Bu isteklerin büyük bir kısmı ise sahtekarlık yahut türevleri yüzünden yapılmış.

11. İspanya

İspanya’nın 1065 yasaklama talebinin yarısından fazlasını gizlilik ve güvenlik korkuları oluşturuyor.

10. İsrail

Google’dan şimdiye dek 1436 yasaklama talep eden İsrail, buna sebep olaraksa hakaret içeriklerini gösteriyor.

9. İtalya

Toplamda 1691 yasaklama talebinde bulunan İtalya, yasaklamalara en büyük sebep olarak hakareti gösteriyor.

8. Güney Kore

Güney Kore, gizlilik ve güvenlik kaygılarını sebep göstererek şimdiye dek 2098 defa Google’ın kapısını çalmış.

7. Fransa

Fransa, 2291 kere Google’a yasaklama talebinde bulunmuş. Bu taleplerin ortasında belirtilen en tanınan neden ise ulusal güvenlik.

6. Almanya

Almanya’nın 3197 yasaklama talebinin yaklaşık yarısı hakaret kaynaklı.

5. İngiltere

3894 yasaklama talebinin en tanınan nedeni (neredeyse %40) ulusal güvenlik.

4. Hindistan

Hindistan, protestoların yayılmasını engellemek hedefiyle hududunda tartışmalı bir bölge olan Kashmir’de internet erişimini sistemli olarak kapatıyor.

Bölgenin yarı özerkliğini iptal eden Hindistan, Ağustos 2019'un başlarında Kashmir'deki telefon ve internet çizgilerini da kesmişti ve bağlantı karartması hala devam ediyor. Son olarak Hindistan’ın toplamda 5308 yasaklama talebindeki en tanınan sebep hakaretti.

3. ABD

ABD hükümeti, Amerika merkezli olan Google’a toplamda 7964 yasaklama talebinde bulunmuş. Bu taleplere neden olaraksa hakaret içerikleri gösteriliyor.

2. Türkiye

Ülkemiz, şimdiye kadar toplamda 10.379 içeriğin yasaklanması talebinde bulunmuş. Bu yasaklama taleplerinin en büyük çoğunluğunu ise hakaret içeren yazılar, görüntüler, bloglar ve türevleri oluşturuyor.

1.Rusya

Toplamda 61.471 içerik yasaklama talebinde bulunan Rusya, Google’ın dokuz yıl içinde hükümetlerden aldığı tüm içerik kaldırma taleplerinin yarısından fazlasını oluşturuyor. Bu yasaklama taleplerinin büyük bir çoğunluğunu ise ulusal güvenlik endişeleri oluşturuyor.

Listeye baktığımızda ülkelerin çoklukla ulusal güvenlik ve hakaret üzere şeyleri sebep gösterek Google’ın kapısını çaldığını görebiliyoruz. Bu noktada Rusya’nın öteki ülkelere attığı fark ise gözlerden kaçmıyor. Yazımızı burada noktalarken bu ve bunun üzere içeriklerden haberdar olmak için bizi takip edebileceğinizi de hatırlatalım.

Başa dön tuşu