Google’ın Arama Sonuçlarında Yaptığı Manipülasyon

Son devirde ABD’de yasa yapıcıların gayesinde internet devleri var. Şimdiye kadar çok da fazla denetlenmeyen firmalar, birer ikişer antitröst soruşturmasına giriyor. Bu firmaların sonuncusu Google oldu. Araştırmanın sonuçlarysa oldukça farklı.

İlk olarak reklamları inceleyen yetkililer, daha sonra perde ardında Google’ın arama motorunun nasıl çalıştığını incelemeye başladı. Google, sonuçlara müdahale etmediğini söylese de durum çok daha farklı üzere görünüyor.

Büyük firmalar daha da öne çıkartılıyor

ABD’li dev arama motoru, perde gerisinde yürüttüğü sistemle büyük işletmeleri küçük işletmelere karşı öne çıkarmakla suçlanıyor. The Wall Street Journal’da yayınlanan bir makaleye ve 100’den fazla röportaja nazaran firma, manipülasyonda beklenenden öteye geçiyor. Sağ görüşlü eleştirmenler, firmanın sol eğilimli görüşünün arama sonuçlarını etkilediğine ve küçük işletmeleri de eBay ve Amazon gibi devlerin gerisinde bıraktığına dair tezlerde bulunuyor. 

Google, kendi siyasetlerinde “arama sonuçlarında listelemelerin yapılması ve kriterler oluşturulması için insan küratör kullanmadığını” söylerken, WSJ ise tam aksini sav ediyor. Gazetenin kaynaklarına nazaran Google, ana partnerlerine avantaj sağlayacak biçimde müdahalelerde bulunuyor. Bunlar da genelde büyük kuruluşlar oluyor. 

Araştırmada elde edilen başka bulgular ise şu halde: 

  • Otomatik tamamlama, öteki arama motorlarındaki sistemin tersine 'temizlenmiş' sonuçlar veriyor. 
  • Google mühendisleri vakit zaman aram ile ilgili bilgileri manipüle ederek Google bilgi panellerine o biçimde giriyor. 
  • Ayrıca 2000’lerin başında Larry Page ve Sergey Brin’in nefret söylemi ve spam içerikleri nasıl ele alacakları konusunda görüş ayrılığı yaşadığı konuşuluyor. Brin bu telaffuzları de aramalara dahil etmeyi ve Yahudi aksisi içeriklere de yer vermeyi düşünürken Page’in ise firmayı 'kendi yoluyla' yöneteceğini söylediği konuşuluyor. 

Google bu makale ile ilgili bir açıklama yayınlarken, eski ve eksik bilgilerden yola çıkıldığını söylediği makalenin günümüzü yansıtmadığını ve ayrıyeten Arama özelliği hakkında yanlış/hatalı bilgi verdiğini tabir etti. Bu husus daha uzun müddet tartışılacak üzere dursa da Google, soruşturmadan hiç de huzursuz üzere görünmüyor. 

Başa dön tuşu