Şok iddia! Elon Musk Twitter’ı 3. Dünya Savaşı yüzünden almamış!

Twitter’ın eski güvenlik şefinin ihbarı, şirketin Elon Musk ile olan yasal savaşını karmaşık hale getiriyor. Musk ve Twitter’ı temsil eden avukatlar, Pieter “Mudge” Zatko’nun tezlerinin Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter satın alma taahhüdünden kurtulmak için davaya eklenip eklenmeyeceğini belirleyecek bir duruşma için Salı günü mahkemede bir ortaya geldi.

Duruşma, rastgele bir Twitter temsilcisinin Zatko’nun şikayetini halka açık olarak ele aldığı birinci seferlerden biriydi. Zatko’nun halka açılmasından bu yana iki hafta içinde Twitter, tezlerin özü konusunda büyük ölçüde sessiz kaldı.

Duruşma sırasında Twitter’ın avukatları Zatko’yu hoşnutsuz bir çalışan olarak göstererek, şirketle “ezmesi gereken büyük bir baltası” olduğunu ve “Twitter’da spam’den sorumlu olmadığını” söyledi. Onu “birleşme muahedesine bağlamak için ihbar şikayetini yapılandırmakla” suçladılar.

Şok iddia! Elon Musk Twitter’ı 3. Dünya Savaşı yüzünden almamış!

(Zatko’nun avukatları daha evvel “Musk’a yarar sağlamak” için halka açıklama yapmadığını söylemişti.) Twitter’ın avukatları, şirketin gevşek güvenlik uygulamalarının ulusal güvenliğe ziyan vermiş olabileceği yahut CEO Parag Agrawal’ın Zatko’ya palavra söylemesini söylediği tezlerini ele almadı.

Twitter’ın avukatları, Musk’ın Zatko’nun şikayeti kamuya açıklanmadan evvel muahedeyi bitirmek için nedenler aradığını öne sürdü. Bir noktada, Twitter’ın avukatı Musk’ın Morgan Stanley’deki bankacısına gönderdiği 3 Mayıs’ta bir metin iletisinden alıntı yaptı:

“Birkaç gün yavaşlayalım… 3. Dünya Savaşı’na gireceksek Twitter satın almak mantıklı olmaz” dedi. “Bu yüzden Bay Musk Twitter’ı satın almak istemedi, botlarla ilgili bu şeyler, mDAU [paraya çevrilebilir günlük etkin kullanıcılar] ve Zatko hepsi mazeret.”

Öte yandan Musk’ın avukatları, Zatko’nun bir vakitler ABD hükümet yetkilisi konumu teklif edilmiş olan “süslü” bir yönetici olarak lanse etti. Musk’ın Zatko’nun şikayetiyle “hiçbir ilgisi olmadığını” ve Twitter’ın kasıtlı olarak ziyan verici bilgileri gizlediğini söylediler.

Başa dön tuşu