Google’ın Bilgilerinizi Almasını Nasıl Engellersiniz?

Kişisel bilgilerinizin güvenliği konusunda telaşlı misiniz? Görülen o ki internetteysek, gerçek dünyadaki kadar büyük kaygılarımız yok. Birden fazla insan daha dün akşam ne yediğini bile unuturken, internet unutmuyor. 

Google, internetin hafızasının kıymetli bir kısmını oluşturuyor. Şahsî bilgilerimiz, fiyatsız kullandığımız hizmetler karşılığında Google’ın elinde birikiyor. Firma da bu bilgileri ilgi alanlarımıza nazaran reklamlar sunmak için kullanılıyor. Gerçekten hiç tanımadığımız bir insanın hakkımızda çok şey bilmesi kadar tuhaf bir durum içindeyiz. Daha da berbatı, beşerler bu duruma giderek alışıyorlar. 

Peki Google’a verdiğimiz şahsî bilgilerimize ulaşabilir ya da onları denetim edebilir miyiz? Yasal zorunluluklara teşekkürlerimizi sunarak “Evet” diyoruz. Google ona sunduğumuz çabucak her bilgimizi denetim etmemize imkan sunuyor. Yalnız ufak ayarlar yapmamızı koşul koşuyor. Bu ayarları da son kullanıcıların ulaşamayacağı yerlerde saklıyor. 

1. Adım: Google’da depolanmış bilgilerinizi toplu olarak indirin

Google, hesabınızı kullandığınız her hizmetinden elde ettiği bilgileri toplu olarak indirmenize imkan tanıyor. Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox üzere bulut seçeneklerinin yanı sıra, datalarınızı direkt hard diskinize kaydetmenizi sağlayacak temas talebinde de bulunabiliyorsunuz.

 • Buraya tıklayarak Google data talep etme sayfasına gidin,
 • Karşınıza çıkan listeden, datalarınızı indirmek istediğiniz uygulama ya da hizmetleri seçin, 
 • Sonraki Adım’a tıklayarak arşiv biçmizini seçin,
 • Teslim usulü kısmında bilgileri nereye indirmek istediğiniz sorusuna karşılık verin (E-posta yoluyla ilişki talep etmenizi öneririz),
 • Dosya tipi olarak .ZIP ya da .TGZ’den birini seçin (.ZIP öneririz),
 • Arşiv boyutu kısmındanda bilgi evraklarınızın boyutuna sınırlama getirebilirsiniz. Şayet girdiğiniz boyuttan daha büyük bilgi ölçüsüne sahipseniz, Google size bilgileri modüllere ayırarak gönderecektir. 2 GB’dan daha büyük bir evrak seçimi yaparsanız, bilgileriniz .ZIP64 formatında gönderiliyor.
 • Üçüncü ve son adımda ise Arşiv Oluştur seçeneğine tıklayarak beklemeye koyulun,
 • Dilerseniz öbür arşiv oluştur diyerek, hizmet ya da uygulamaları tek tek seçip bilgilerinizi de talep edebilirisiniz. 

Google yapılan arşiv taleplerine “saatler ya da günler içerisinde” karşılık vereceğini söylüyor. Bu durum sizin Google hizmetlerini nasıl kullandığınıza nazaran değişiyor. Şayet bir YouTube içerik üreticisiyseniz, talep ettiğiniz datalar ortasında YouTube görüntüleriniz da dahil olduğundan boyut yükseliyor. Şayet bir son kullanıcıysanız, bilgilerinizin size ulaşması en fazla 1 gün sürüyor.

 • Uyarı: Şayet Google’daki datalarınız 15-20 GB’dan fazlaysa, listede yer alan bulut platformlarındaki fiyatsız depolama hizmeti yetersiz gelecek, muhtemelen ek depolama alanı satın almak zorunda kalacaksınız.

İndirilen bilgilerinizi denetim ederek, Google’ın sizin hakkınızda neler bildiğini daha yakından görmeniz mümkün olacak. 

Bu kademede biraz şok olmanız mümkün. Aşağıdaki örnekte 3 yıl öncesinin pozisyon bilgileri yer alıyor:

Bu ve bunun üzere bilgileri Google’dan gizlemek ismine yapmanız gerekenler ise epey kolay. Gelin artık onları anlatalım.

2. Adım: Google'a karşı neredeyse görünmez olun

 • Bunun için öncelikle Google hesaplarınıza ilişkin ayrıntılı ayarlara ulaşacağınız myaccount.google.com sayfasına gidin. 
 • Soldaki menüden Veri ve Kişiselleştirme seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfanın en üstünde “Gizlilik ayarlarınızı inceleyin” kısmı var. Altındaki “Başlayın” seçeneğine tıklayarak, Zımnilik Kontrolü sayfasına gidin.
 • Bu sayfada ise Google’ın hangi bilgilerinizi kaydettiğini görüyorsunuz. Listede 7 başlık altında farklı hususlar bulunuyor. 

Tüm bunlara göz atarak, yanında açık yazan seçenekleri tek tek kapatmanız gerekiyor.

 • Ancak durun! Google burada sayfadan ayrılmadan bilgi akışını kesmenize müsaade vermiyor. O yüzden “Açık” seçeneklerinin üzerine tıklayarak, her başlıktaki bilgi akışını teker teker kesmek zorundayız. 

Örneğin, “1. Google tecrübenizi kişiselleştirin” başlığı altındaki “Web ve Uygulama Etkinliği” başlığı yanındaki “Açık” kelimesine tıklayın, açılan sayfadaki butonu kapalı hale getirin ve bir evvelki sayfaya dönerek bu süreci tüm “Açık” olan bilgi kaynakları için gerçekleştirin.

3. Adım: Google'ın daha evvel kaydettiği tüm dataları görün

Bu kademede ise Google’ın kaydettiği ve yasal olarak bize de göstermek zorunda olduğu şahsî bilgilerimize yakından bakacağız.

 • Buraya tıklayarak Etkinlik Kontrolü sayfasına gidebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfa, Google’daki etkinliklerinizi kümeler halinde listeliyor.

Örneğin “Konum Geçmişi” kartına gelerek altındaki “Geçmişi Yönet” butonuna tıklayıp, daha evvel hangi pozisyonlarda bulunduğumuzu görebiliyoruz. Buradaki pozisyon bilgileriniz, üstte gördüğünüz haridaki üzere 3 yıl önceye kadar gidebiliyor. Aynı formda Google “Konuşma ve Ses Etkinliği” kartından, Google Asistan’a yaptığınız sesli sorguların kaydını bulabilirsiniz. 

Diğer kartlardan da başka hizmetlerde gerçekleştirdiğiniz hareketlerin geçmişine ulaşabilirsiniz. 

Sonuç:

Birinci adımda daima birlikte Google’ın kaydettiği ferdî bilgilerimizi talep ettik. İkinci adımda bu bilgilerin kaydedilmesini nasıl engelleyeceğimizi gördük. Üçüncü adımda ise Google’ın kaydettiği bilgileri görme bahtı yakaladık. 

Bu üç adım, ferdî bilgilerimizin güvenliğini ve değerini ortaya bir defa daha koyuyor. Google her ne kadar güvenlik konusunda hudutları aşan bir firma da olsa, geçtiğimiz yıl Facebook’un başına gelenleri unutmak son derece güç. Rastgele bir bilgi sızıntısında ya da Google hesabınızın ele geçirilmesi durumunda, bu bilgilerin hepsi hiç tanımadığınız insanların eline geçmiş oluyor.

Kişisel bilgilerimizi kurtarma rehberlerine devam edeceğiz. Görüş, teklif ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın, takipte kalın.

Başa dön tuşu