Torrent Oyun İndirmek Bilgisayarınıza Zarar Verir mi?

Torrent, bilhassa geçtiğimiz son 10 yılda kullanıcıların indirme alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştiren indirme araçlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmakta. Küçük büyük belge ayrımı yapmaksızın sahip olduğunuz en yüksek süratlerde, fiyatsız bir halde evrak indirmenizi sağlayan sistemin popülerliği, zati bu özelliklerinden kaynaklanıyor.

Torrent kullanımın en ağır olduğu alanlardan birisi ise bilgisayar oyunları. Oyuncular uzun bir müddettir, evvelden tanınan olan 122 partlık rar dosyalarını RapidShare üzere sitelerden indirmek yerine, indirme süreci kesilse de kaldığı yerden devam edebilen Torrent uygulamalarından indirmeyi tercih ediyorlar.

Özellikle uTorrent, Bittorent ve Webtorrent üzere uygulamalar en popüler torrent indirme araçları arasında. The Pirate Bay, KickassTorrents ya da 1337x üzere siteler ise gerekli indirme belgesi için en çok kullanılan sitelerden. Ama ne bu siteler ne de indirilen evrakların %100 güvenliğinden kelam edemiyoruz.

Torrent oyun indirmenin zararlarına geçmeden evvel çalışma mantığını anlayalım:

Torrent uygulamalarının bu kadar tanınan olmadığı devirlerde, kullanıcılar klasik bir formda belge indirme sürecini gerçekleştirirdi. Bir bilgisayardan öteki bir bilgisayara belge kopyalama halinde gerçekleşen bu süreçte aslında merkezi bir sunucudan kendi bilgisayarınıza belge kopyalamış olurdunuz.

Fakat torrent programlarının ortaya çıkması ile işler bir epey değişti. Artık kullanıcılar evrak indirmek için yalnızca bir merkez sunucuya bağlı kalmak yerine kendi ortalarında da belge paylaşımına başladılar. İngilizce’de P2P (peer to peer) olarak bildiğimiz uçtan uca ya da eşler ortası evrak indirme süreci bunun temelini oluşturmakta. Bu süreç bilgisayarlar ortasında gerçekleşmekte ve belgeler ufak modüller halinde başka kullanıcılar ile paylaşılmakta.

 Torrent ile indirdiğiniz belgelerin birden fazla kesimden oluştuğunu varsayarsak, inen evraklardan indirmesi tamamlananlara erişim sağlayabilir ve belgeleri kullanabilirsiniz. Yani evrakın tamamı inmemiş bile olsa inen kısım erişiminize açık olacaktır. İndirme süreci bittikten sonra belgeyi “seed” biçiminde bırakarak da öteki kullanıcıların belgeyi indirmesini sağlayabilirsiniz.

Aslında bu olayı kimi oyunlarda bulunan hazır olunca başlat özelliğine benzetebiliriz. Bu özelliği destekleyen oyunlarda, oyunun %70 civarını indirdiğinizde oyun birinci kısımlarını oynamanıza ya da menüde gezinmenize  müsaade verir.

Torrent oyun indirmenin bilgisayarınıza vereceği ziyanlar:

1. P2P evrak değişim sistemi virüslere davetiye çıkarabilir

Diyelim ki yeni çıkan bir oyunu fiyat ödemeden oynamak için torrent üzerinden indirmek istediniz ve internette arayışa koyuldunuz. Daha bu arayış noktasında aslında birçok virüsü bilgisayarınıza bulaştırma ihtimaliniz var. Birçok torrent sitesi aslında istediğiniz belgeyi barındırmamalarına karşın sahip oldukları reklamlar ve malware yazılımları sayesinde bu dalda tutunabilmekte.

Doğru belgeyi bulsanız bile, bu evrakların içine gizlenen virüsleri fark edemeyebilirsiniz. Bilhassa kurmak istediğiniz oyun evrakları içinde Crack belgelerini barındırmaktadır. Crack evrakları çalışsalar bile antivirüs programlarınızı kapatmadan yüklemek münkün olamayabilir. İşte bu da bilgisayarınızı büsbütün savunmasız bir hale getirir.

2. Bilgisayarınız hacklenebilir

Torrent üzerinden oyun indirdiğinizde, programın doğal bir modülü olarak IP adresiniz başka indirenler tarafından da görülebilmektedir. Lakin asıl sorun indirme sürece yaparken bilgisayarınızın firewall duvarının kapalı olması. Şayet bir hacker bunu fark ederse bilgisayarınızdaki bütün belgelere ulaşabilir. 

3. Yasal olarak sorun yaşayabilirsiniz.

Her ne ülkemizde bu usulde bir dava daha önce  görülmemiş olsa da, torrent kullanarak oyun indirmek telif hakları sebebiyle suçtur. Ancak bu imalcileri tarafından torrent platformuna yüklenen oyunlar için geçerli değildir. Bu usul oyunlar zati muhakkak bir fiyat ödemeden açılmaz ya da ücretsizlerdir.

Torrent kullanırken nasıl inançta kalabilirsiniz?

Aslında torrent ile oyun ya da belge indirmenin büsbütün ziyanlı olduğunu söyleyemeyiz. Kimi oyun ya da yazılım şirketleri bir indirme seçeneği olarak torrent’i de sunmaktadırlar. Bu biçim temaslardan belge indirdiğinizde en azından evrakın pak olduğunu bilerek indirebilirsiniz. Bu yüzden bir torrent evrakı indirirken en başta yapmanız gereken şey yasal  ve resmi kaynakları tercih etmek.

Her ne kadar yasal olarak bir torrent belgesi indiriyor olsanız da, IP adresiniz öbür kullanıcılara görünür durumda olacaktır. Bunun önüne geçmek için de bir VPN uygulaması kullanabilirsiniz. Bu sayede hackerlar IP adresinize ulaşamazlar.

Aynı vakitte bilgisayarınızın makûs ün salmış IP adreslerine bağlanmaması için kullanılan PeerBlock isimli uygulamayı kullanarak bilgisayarınızı daha inançta tutabilirsiniz. Bu uygulama torrent evrakını indirirken, daha evvel imkanları kötü amaçlarla kullananların IP’lerini engellenir. Sizi bu kullanıcılardan korur. 

Torrent üzerinden oyun ya da evrak indirmek artık bir çoğumuzun yaptığı bir şey. VPN kullandıktan ve yalnızca yasal kaynaklardan indirme yaptıktan sonra bilgisayarınızın ziyan görmesi için rastgele bir neden bulunmamakta.

Başa dön tuşu