Her 10 Netflix Kullanıcısından 8’i Netflix’i Bırakabilir

TV kanallarından çok daha tesirli olmaya başlayan isteğe bağlı yayın platformları, internet üzerinden milyonlarca beşere ulaşıyor. Kullanıcılar bu platformlarda, kendi istekleriyle sinema ya da diziler izliyor, izleme alışkanlıklarına nazaran şahsileştirilmiş teklifler alıyorlar.

Radyo ve Televizyon Üst Konseyi (RTÜK) tarafından geçtiğimiz yıldan bu yana üzerinde çalışılan bir düzenleme ise 1 Ağustos 2019'da resmiyete kavuştu. Kurum, internet yayınlarını da TV yayınları üzere denetleme hakkına kavuştu. Şimdi Netflix ya da BluTV üzere platformların içeriklerine müdahale edilmedi, lakin vakitle edileceği de katılaştı.

Biz de mevzuyu yakından takip eden okuyucularımıza bir soru yöneltip getirilen kontrolün, isteğe bağlı platformlardan ayrılmalarına sebep olup olmayacağını sorduk. Toplamda 15 bin 155 okuyucumuz soruya cevap verdi.

Anketteki soru “RTÜK kontrolü nedeniyle Netflix ve BluTV üzere servisleri bırakır mısınız?” formundaydı. Sonuç dağılımı şöyle:

  • Evet, üyeliklerimi silerim: %78
  • Hayır, kullanmaya devam ederim: %22

Yukarıda da belirttiğimiz üzere RTÜK cephesinden, şimdi ilgili platformlara bir düzenleme ya da sakıncalı görünen içerikleri kaldırma talebi yapılmadı. İnternet ortamında ve toplumsal medyada muhtemel sansür ihtimalleri, daha kontrolün birinci sonuçlarını görmeden ses getirmeye başladı. Anket sonucunda bu düzenlemenin de şimdiden kullanıcıları etkilediğini görüyoruz.

Netflix’in Türkiye’de 200 bine yakın abonesi bulunuyor. Ankete verilen cevapların direkt sonuca tesir edeceğini söylemek sıkıntı. Fakat kullanıcıların büyük kısmı, elimizdeki bilgilere nazaran RTÜK kontrolünü hissettiğinde, platformdaki üyeliğini iptal edecek üzere görünüyor. Bu da yabancı bir şirket olan Netflix’in ya da yakında gelecek olan Disney+'ın ülkemizden çekilme ihtimalini arttırabilir.

BluTV üzere yerli ve fiyatlı platformlar için de bu anketin sonuçları, daha büyük bir tehlikeyi gösteriyor. Zira yerli kullanıcıya hitap eden yerli platformların öbür gelir kaynağı da yok. Puhutv üzere reklam gelirine dayanan platformlarda da reklamların tesirinin, hasebiyle reklam gelirlerinin düşmesi ihtimali var.

Söz konusu düzenlemenin evvel kullanıcı tercihini, sonra da platformları etkileyeceğini görmek güç değil. Anket bilgilerimiz de bunu doğrulamış oluyor.

Başa dön tuşu