Huawei, ABD Yaptırımları Nedeniyle Sesli Asistandan Vazgeçti

2019 yılı teknoloji üretim bölümü için farklı bir yıl oldu. Katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar, oyun odaklı akıllı telefonlar ve PlayStation 5 derken, teknoloji severler için dolu dolu bir yıl geçiyor. Bir yanda çok büyük yenilik yaşanırken başka yan da ise büyük bir sorun baş gösterdi. ABD, yaptığı bir açıklamayla Huawei'nin kara listeye alındığını duyurdu ve ABD'li şirketlerin Huawei ile ticaret yapmaları yasaklandı.

Huawei, her ne kadar bu yaptırımlara karşı rest çekmiş olsada, alınan kararların Huawei'ye çok önemli ziyanlar verdiği su götürmez bir gerçek. Ortaya çıkan son bilgiler, Huawei'nin 2019 yılında piyasaya süreceği fakat yaptırımlar nedeniyle rafa kalkan bir eseri olduğunu ortaya koyuyor.

Huawei, alınan yaptırım kararının akabinde hem kendi işletim sistemi üzerinde çalışacağını hem de ilerleyen devirlerde kendi elektronik bileşenlerini üreteceğini söylemişti. İlerleyen periyotlarda ne olacağını söylemek mümkün görünmüyor fakat isimlerinin zımnî kalmasını isteyen kimi Huawei kaynakları, yaptırımların şirket için daha şimdiden bir esere mal olduğunu söylüyorlar. Yapılan açıklamalara nazaran Huawei, neredeyse bir yıldır Google'la bir sesli asistan eseri üzerinde çalışıyordu. Huawei, üzerinde çalıştığı bu eseri başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok pazarında satışa sunacaktı. Lakin yaptırım kararının akabinde Huawei'nin iş ortaklarının geri çekilmesi nedeniyle bu proje durdu ve çalışmaların gelecekte yine devam edip etmeyeceği bilinmiyor.

ABD, Huawei kararını duyurmasından kısa bir müddet sonra, yaptırımları 90 gün boyunca ertelediğini duyurmuştu. 90 günün sonunda ne olacağı bilinmiyor fakat ABD yaptırımlarının Huawei'ye ziyan vermeye başladığı ve ziyan vermeye devam edeceği de aşikar. 

Başa dön tuşu