Instagram çıplak fotoğraflar için harekete geçti

Araştırmacı Alessandro Paluzzi tarafından tweetlenen erken bir ekran manzarası, “Çıplaklık koruması” teknolojisinin “sohbette çıplaklık içerebilecek fotoğrafları kapsadığını” ve kullanıcılara bunları görüntüleme yahut görüntülememe seçeneği verdiğini gösteriyor.

Meta, emelin insanları çıplak görüntülerden yahut öteki istenmeyen bildirilerden muhafazaya yardımcı olmak olduğunu söyledi. Daha fazla muhafaza olarak şirket, imajları göremediğini yahut üçüncü taraflarla paylaşamayacağını söyledi. Bir sözcü, “Bu yeni özelliklerin insanların kapalılığını korurken, aldıkları iletiler üzerinde denetim sahibi olmalarını sağlamak için uzmanlarla yakın bir formda çalışıyoruz” dedi. Rastgele bir testten evvel önümüzdeki haftalarda daha fazla detay paylaşmayı planlıyor.

Instagram çıplak fotoğraflar için harekete geçti

Meta, yeni özelliğin geçen yıl başlatılan “Gizli Sözler” aracına benzediğini ekledi. Bu özellik, kullanıcıların, anahtar sözlere dayalı olarak DM isteklerindeki berbata kullanım bildirilerini filtrelemesine imkan tanıyor. Bir istek, seçtiğiniz rastgele bir filtre sözcüğünü içeriyorsa, otomatik olarak, büsbütün silinmemiş olsa da, asla açmamayı seçebileceğiniz zımnî bir klasöre yerleştirilir.

İstenmeyen çıplak fotoğraflar toplumsal medya şirketleri tarafından büyük ölçüde göz arkası edildiğinden ve artık yaygın bir sorun olduğundan, bu özellik memnuniyetle karşılandı fakat gecikti. University College London tarafından 2020’de yapılan bir araştırma, 12-18 yaşlarındaki 150 gencin %75,8’ine istenmeyen çıplak imgeler gönderildiğini buldu.

“Siber flaşlama” olarak da bilinen istenmeyen çıplak fotoğrafların gönderilmesi, Kaliforniya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere birçok yargı alanı tarafından amaç alındı. Birleşik Krallık’ta, Çevrimiçi Güvenlik Yasası parlamento tarafından kabul edilirse bu bir hata haline gelebilir. California o kadar ileri gitmedi, lakin geçen ay eyalet meclisi ve senato, kullanıcıların istenmeyen çıplak fotoğraflar ve öteki cinsel içerikli gereçler için dava açmasına müsaade vermek için oybirliğiyle oy verdi.

Başa dön tuşu