Google Aramalarını GIF’e Dönüştürebileceğiniz İnternet Site

İlk olarak 1987 yılında (tam 32 yıl önce) ortaya çıkan GIF (Grafik Değişim Formatı/Biçimi) teknolojisi, günümüzde dahi çok aktif bir halde kullanılıyor. Kullanıcıların yanı sıra en şimdiki uygulamaların da GIF takviyesine günümüzde sahip olması, bu evrak formatının daha bir ömür boyunca yaşayacağına işaret ediyor.

GIF evrak formatını baz alarak çalışan internet sitesi LMGTFY’nin (Let Me Google That For You – Onu Senin İçin İnternette Arayayım); kendileri için basitçe arama yapmak yerine sizi sorularıyla rahatsız ederek sonuca ulaşma yolunu daha “basit” bulan tüm beşerler için üretilmiş bir platform olduğu, LMGTFY’nin resmi internet sitesinde tam da verilen açıklama.

Zaman vakit epey işe fayda olan LMGTFY’yi kullanabilmek için öncelikle internet sitesine buradan giriş yapın. Karşınıza çıkan sayfada hangi arama motoruyla aratma yapabileceğinizi üstten seçebilir ve daha ayrıntılı bir GIF’i bu sayede hazırlayabilirsiniz.

Diyelim ki arkadaşınız size “en yakın Ay tutulması”nın ne vakit olduğunu sormuş olsun. Pek kolay bir biçimde Google aracılığı ile öğrenilebilecek olan bu bilgi için arkadaşınıza yalnızca kolay bir link atmanız artık kâfi olacak. Bunun için LMGTFY’nin ana sayfasındaki yere “En yakın Ay tutulması ne vakit?” sözünü yazmak kâfi.

Size uzunca bir temas verecek olan site, bunu kısaltmanıza ve birinci bakışta temasın anlamsız görünmesine de “Shorten Link” seçeneğiyle imkân tanıyor. Artık ise sıra bu linki kopyalama ve bize gereksiz bir soru soran arkadaşımıza göndermede. Dilerseniz siz de oluşturmuş olduğumuz ve arkadaşımıza göndereceğimiz kontakta ne olduğuna buradan bakabilirsiniz.

Google.com’a git, sormak istediğin soruyu yaz, Git tuşuna tıkla halinde bize sormadan yalnızca 3 adımda istediği sorunun karşılığını bulabileceğini gösteren LMGTFY sayesinde artık bu çeşit durumların içinden çıkmak çok daha kolay hâle gelecek.

Başa dön tuşu