Instagram kullananlar dikkat! Daha önce küfür ettiyseniz yandınız!

Nefret söylemi ve taciz, kullanıcıların çabucak hemen her toplumsal medya platformunda karşılaştığı bir sorun olmaya devam ediyor. Tahlil olarak bu toplumsal medya firmaları, kullanıcıya bu tip olaylardan uzak durmasına yardımcı olabilecek araçlar sağlıyor.

Instagram, kendi hissesine düşeni yaparak, bu olayların tespitlerini uygunlaştırmak ve kullanıcılarına istenmeyen konuşmaları bildirmek ve engellemek için daha fazla araç sağlayacaklarını duyurdu.

Direkt Mesajlar, Instagram’ın çok fazla nefret söylemi ve istismar olduğunu bildiği bir alan. Bu yüzden Instagram birinci olarak Direkt Bildiriler kısmına odaklanacak.

Örneğin, bir hesap daima olarak Instagram kurallarını ihlal eden bildiriler göndermeye devam ederse, Instagram hesabı büsbütün devre dışı bırakılacak. Yani anlayacağınız Instagram artık kurallara uymayanlara acımayacak.

Kullanıcılar Direkt İletileri takip etmedikleri şahıslara kapatma opsiyonuna da sahip olacak. Bu sayede tanımadığı şahıslardan DM almayarak taciz, küfür ve nefret söylemi üzere olaylar ile karşılaşılmayacak.

Instagram, kullanıcıların bu olumsuz, taciz edici DM’leri daha açmadan engellemelerine yardımcı olacak araçlar üzerinde çalışıyor. Instagram’ın geliştiricileri, bu özelliği önümüzdeki aylarda başlatmayı umuyor ve bunu nasıl iyileştireceklerine dair beyin fırtınası yapıyor.

Instagram’ın yeni özelliğinin bildirileri okumadan gerçekleştirmesi biraz sıkıntı görünüyor. Fakat ve fakat belirli başlı söz öbekleri evvelden tanımlanacak ve bu sözler ileti içerisinde geçerse ileti otomatik olarak engellenecek. Onlarca lisan için tek tek çalışacak olan Instagram’ın bu özelliği yaz aylarına kadar hazır edeceğini düşünüyoruz.

Başa dön tuşu