Instagram yeni özelliği ile TikTok’a benzeyecek

Bir haber sitesine nazaran Instagram, tam ekran dikey ana sayfa beslemelerini deniyor. Instagram uygulamasını açtıktan sonra, kullanıcılar “videoyu daha öne ve merkeze getir” manasına gelen dikey içeriği görecek. Instagram’ın başı Adam Mosseri, Twitter’da yayınlanan bir görüntüde testi doğruladı ve kimi yayınlarda daha uzun fotoğrafların ve görüntülerin görünmeye başlayacağını söyledi.

Arama, Reels, alışveriş ve kullanıcının kendi profiline ekranın alt kısmından erişilebilecek. Bildirimler, bildiriler ve yeni gönderi özellikleri, hesaplar ortasında geçiş yapma özelliğiyle birlikte en üstte yer alacak. Instagram tarafından paylaşılan fotoğrafta ana sayfada tam ekran manzarasında, yorumlar, başlıklar, beğeniler ve öteki özelliklerin yazının altına değil de üstüne yerleştirilmiş olduğu görünüyor. Manzaradaki ekranın üst kısmında Öyküler çubuğunun olmadığı görülüyor. Meta sözcüsü Seine Kim, kullanıcılar kaydırmaya başladığında Kıssaların ekranın üst kısmından erişilebilir olmaya devam edeceğini söylüyor.

Instagram yeni özelliği ile TikTok’a benzeyecek

Kim, fotoğrafların ve görüntü gönderilerinin de tam ekran imaja dahil edileceğini söylüyor.

Instagram’ın sürükleyici görüntüye odaklanan yayınları test etme seçimi tam olarak bir sürpriz değil. Şirket, kullanıcıları ağır bir biçimde kısa biçimli görüntü içerikleri oluşturmaya zorladı ve ve en uygun Reels içerik oluşturuculara nakit bonuslar verdi. TikTok repostlarının paylaşımın engelleme teşebbüsleri ise sürüyor.

Nisan ayı sonlarında Mosseri, platformun yine yayınlanan içerik yerine “orijinal” içeriği ödüllendirmek için sıralama algoritmasını değiştireceğini söylemişti. Platform, orjinal içeriği rakiplerinden uzaklaştırmak için içerik oluşturucu araçlarına yatırım yapıyor: Instagram, Nisan ayı sonlarında Şablonları test etmeye başladı ve içerik oluşturucuların mevcut Reels biçimlerini kendi görüntülerinde kullanmalarına müsaade verdi.

Başa dön tuşu