TikTok’tan Uzun Video Paylaşanlara Para Kazandıracak Program

TikTok, içerik üreticilerinin para kazanmasını sağlayacak yeni bir program tanıttı. Şu an için belli ülkelerde test edilen bu programa katılan kullanıcılar, alıştığımız kısa videoların yerine bir dakikadan uzun videolar paylaşacak.

Son yıllarda kısa video formatıyla dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri hâline gelen TikTok, içerik oluşturucularının para kazanmasını sağlayacak yepyeni bir program tanıttı. Şirketin bugün yaptığı duyuruda, bu programa ‘Creativity Program’, yani ‘Yaratıcılık Programı’ ismi verildiği ifade edildi.

TikTok kullanıcılarının gelir elde etme yollarını genişletecek bu program, şu an için ABD, Fransa ve Brezilya’da test aşamasında. Şirket, şimdilik yalnızca davetlilerin katılabildiğini, yakın zamanda ise tüm kullanıcılara geleceğini söylüyor. Programın en çok dikkat çeken kısmı ise TikTok’un alışık olduğumuz kısa video formatından daha farklı bir yaklaşıma gerek duyması.

İçerik üreticileri, bir dakikadan daha uzun videolar üreterek para kazanabilecek

TikTok’un açıklamasına göre programdan yararlanmak isteyen içerik üreticilerinin normalden daha uzun video paylaşması bir gereklilik olacak. Şirket, “bir dakikadan uzun, yüksek kaliteli ve orijinal videolarifadelerini kullanarak gönderilerin bir dakikadan uzun olması gerektiğini söylüyor. Platformun, kısa video formatıyla sosyal medyada adeta bir devrim yarattığı ve diğer şirketleri etkilediği düşünüldüğünde bu hamlenin ilginç olduğunu söylemek mümkün.

Bunun yanı sıra programa uygun olmak için 18 yaş üstü olmak, minimum takipçi ve video gereksinimlerini karşılamak gerektiği de şirket tarafından söyleniyor. TikTok’un içerik oluşturucularının para kazanması için 10.000 takipçi, son 30 günde 100.000 izlenme gibi şartlarının bulunduğunu ekleyelim.

Bu hamle, içerik üreticilerinin platformun programlarından yeterince para kazanamadığını söylemesinin ardından geliyor. TikTok da yaptığı açıklamada yeni sistemin, içerik üreticilerinin yaratıcılığını artıracağını ve daha fazla gelir elde etmesini sağlayacağını vurguluyor.

TikTok, OnlyFans’in ‘Para Basan’ Özelliğini Kopyalayabilir: Bazı Videoları Sadece Parasını Veren İzleyebilecek!

Ayrıca son zamanlarda canlı yayınlar, süresi 10 dakikaya kadar çıkabilen videolar gibi adımlar atan platform, yeni programla birlikte uzun videolara olan dönüşünü yavaş yavaş hızlandırıyor gibi görünüyor.  

Kaynak :
https://newsroom.tiktok.com/en-us/unlocking-even-more-opportunities-for-creators-with-the-creativity-program-beta

Başa dön tuşu