Instagram’a Erişim Sorunu Yaşandığını Nasıl Anlarsınız?

Günümüz hayatında; siber ataklar, yapılan güncellemeler, internet sınırlarında meydana gelen meseleler ve sunucularda oluşan kusurlar üzere daha birçok olay sonucunda Facebook, Instagram, WhatsApp, Snapchat, Messenger ve Twitter üzere ismi toplumsal medya platformları dahi erişilemez hâle geliyor.

Böyle durumlarda kendi internetinize mi bir şey oldu yoksa hesabınızla ilgili bir sorun mu çıktı diye endişelenmenize gerek yok.

Down Detector isimli internet sitesi hangi kuruluşlara internet üzerinden erişim sağlanamadığını, kullanıcıların verdiği bilgiler sayesinde, anbean takip ediyor ve bu bilgileri kullanımınıza sunuyor:

İnternet sitesinin ana sayfası üstteki üzere olan Down Detector’de, son saatler içerisinde en çok erişim sorunu yaşanan platform en üstte kendisine yer buluyor. Şayet spesifik bir platform hakkında (örneğin Instagram) bilgi almak istiyorsanız sağ üstte bulunan arama çubuğuna platformun ismini yazmanız kâfi olacaktır.

Arama sonucu olarak çıkan ekranda Instagram’ın logosunun üzerine tıkladığınızda saat aralıklarına nazaran ne kadar kullanıcının Instagram’a erişimde sorun yaşadığını gösteren grafik bu sayfada karşınıza çıkacak.

Grafiğin çabucak altında bulunan “Most reported problems:” bizlere kullanıcıların en çok hangi süreçleri gerçekleştirirken sorun yaşadığını (akış yenilemesi, giriş, internet sitesi vb.) aktarıyor. Bu doğrultuda, bir platformda sorun yaşadığınızda siz de geri bildirim yaparak öbür kullanıcıların bu bilgiden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Bildirilen sorunların nerelerde ve hangi bölgelerde yaşandığını ise Down Detector, grafiğin çabucak sağ üstünde bulunan “Live Outage Map” sayesinde kullanıcılarına bildiriyor. Seçili olan platforma erişim sorunu yaşayan şahıslar bunu bildirdiklerinde bölge bilgileri de toplanıyor ve bu doğrultuda sorun yaşanan bölgeler harita üzerinde başarılı bir formda gösterilebiliyor.

Erişim sorunlarını en hakikat biçimde kullanıcılara aktaran Down Detector, sürat testi platformlarıyla tanıdığımız ve merkezi Seattle, Washington’da bulunan Ookla şirketi tarafından yönetiliyor. Ne var ki Down Detector’ün bağımsız bir kuruluş olduğu ve hizmetine tarafsız bir halde devam edeceği de söyleniyor.

Başa dön tuşu