Twitter sesli mesajlara beklenen özelliği getirdi

Twitter birinci olarak Haziran 2020‘de sesli tweet’leri başlattı. Lakin kullanıcılar tarafından özellikte altyazı seçeneği istendi. Bu türlü bir erişim gelmeyince de özellik eleştirildi ve tercih edilmedi.

Twitter artık yaptığı bir açıklamada sesli bildirilere altyazı ekleyeceğini duyurdu. Artık sesli tweet yaptığınızda (şu anda sırf iOS uygulamasında mevcut), altyazılar İngilizce, Japonca, İspanyolca, Portekizce, Türkçe, Arapça, Hintçe, Fransızca, Endonezyaca üzere desteklenen lisanlarda otomatik olarak oluşturulacak.

Twitter sesli tweetlere altyazı ekliyor

Bir tweet’teki altyazıları görmek için sesli tweet penceresinin sağ üst köşesindeki CC simgesine tıklayabilirsiniz. Altyazılar sadece yeni sesli tweet’lerde görünecek. Özellik gelmeden evvel atılmış olan sesli tweetlerde ne yazık ki altyazı takviyesi olmayacak.

Sesli tweet’ler başlatıldığında, o sırada Twitter’da altyazı takviyesine odaklanabilecek bir takım yoktu. Şirket o vakitten beri bu durumu düzeltti ve Eylül ayında bahisle ilgili bir grup oluşturdu.

Twitter’ın global erişilebilirlik lideri Gurpreet Kaur yaptığı açıklamada, “Twitter’ı herkes için erişilebilir kılmak için devam eden çalışmalarımızın bir modülü olarak, iOS’ta Sesli Tweetler için otomatik altyazıları kullanıma sunuyoruz” dedi. “Özelliğin gelişmesi için hala erken bir basamaktayız ve birinci başta kusursuz olmayacak, fakat hizmetimiz genelinde erişilebilirliği genişletmek ve güçlendirmek için adım atıyoruz. Sahiden kapsayıcı bir hizmet oluşturma seyahatimize devam etmeyi dört gözle bekliyoruz. ”

Twitter ayrıyeten, Clubhouse gibisi toplumsal ses odaları özelliği Twitter Spaces’te de altyazıları sundu.

Başa dön tuşu