Instagram’a yeni güncelleme! Yeni fotoğrafların boyutu işte böyle olacak

Instagram çok yakında “bir yahut iki hafta içinde” gerçekleştirmeyi planladığı bir testin kesimi olarak kullanıcıların platforma 9:16 formatında fotoğraf göndermelerine müsaade verecek. Bu haber birinci olarak Instagram Lideri Adam Mosseri’nin haftalık Soru-Cevap kısmından geldi. Yönetici, “Uzun formatta görüntüleriniz olabiliyor, fakat Instagram’da uzun formatta fotoğraflarınız olamıyor” dedi ve ekledi: “Bu yüzden tahminen ikisine de eşit davrandığımızdan emin olmamız gerektiğini düşünüyoruz.”

Instagram üzerinden 9:16 fotoğrafları paylaşmak esasen mümkün olsa da, bunu uygulamanın Öyküler özelliği aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Bu imgeleri “Öne Çıkanlar” olarak kaydetmediğiniz sürece kayboluyor. Şu anda, yayın akışınıza yüklediğiniz dikey fotoğraflar, gerçek bir biçimde kırptığınız sürece en fazla 8:10 oranına sahip olabiliyor.

Zamanlama manasında bakıldığında bu test, Mosseri’nin kısa müddet evvel Instagram’ın pek de sevilmeyen tam ekran arayüzünü geri çekeceğini duyurmasının akabinde geliyor. Şirket, Haziran ayının ortasından beri tekrar tasarımı test ediyordu, lakin birden fazla insanın bundan hoşlanmadığı ortaya çıktı. Mosseri, geçtiğimiz hafta Platformer’a “Yeni yayın akışı dizaynları için beşerler hayal kırıklığına uğradı ve kullanım dataları kusursuz değil” dedi.

Yeniden tasarımı en çok eleştiren bireyler ortasında, yeni arayüzün fotoğraflarının üzerine yazılar yerleştirdiğini ve bu süreçte çalışmalarının bir kısmını gizlediğini belirten fotoğrafçılar vardı. Instagram’ın son testi, şirketin hala daha TikTok gibisi bir tecrübeye geçme niyetinde olduğunu gösteriyor.

Başa dön tuşu