Instagram’da insanları taciz edenler yandı!

Facebook’un bünyesinde Instagram, Şubat ayında Instagram’da taciz ve nefret telaffuzuyla çaba konusundaki çalışmaları hakkında bir güncelleme paylaşmıştı. Bu bağlamda Instagram, insanları berbat niyetli DM’leri görmekten korumak ve yeni hesaplar kullanarak kullanıcıların size ulaşmasını kalıcı olarak engellemek için birkaç yeni özellik duyurdu.

Instagram, rahatsız edici sözler, tabirler ve emojiler içeren DM isteklerini otomatik olarak filtreleyecek yeni bir araç geliştirdi. Bu özellik, rahatsız edici yorumları gizlemenizi sağlayan yorum filtreleriyle birebir formda çalışıyor.

Bu özellik, Kapalılık ayarlarınızın Bâtın Sözler ismi verilen yeni bir özel kısmından açılıp ve kapatılabiliyor. Instagram, özellik açıldığında DM isteklerinden filtrelenecek evvelce tanımlanmış bir saldırgan tabirler listesi geliştirmek için ayrımcılıkla çaba ve zorbalıkla gayret kuruluşlarıyla birlikte çalıştığını söylüyor.

Ayrıca, özel listenizdeki yahut evvelden tanımlanmış listenizdeki bu rahatsız edici sözleri, cümleleri yahut emojileri içeren DM istekleri, başka bir kapalı istekler klasörüne otomatik olarak filtrelenecek. Instagram ayrıyeten, tüm bildiri filtrelemesinin kullanıcıların kendi aygıtlarında gerçekleştirileceğini, yani bu özelliğin rastgele bir bildiri içeriğini sunuculara göndermeyeceğini açıkladı.

Bu özellik, önümüzdeki gün sadece seçilen ülkelerde kullanıma sunulacak. Lakin şirket, özelliğin önümüzdeki birkaç ay içinde nihayetinde herkese ulaşacağını sav ediyor.

İkinci olarak, şirket, kullanıcıların size yeni hesaplar kullanarak ulaşmasını kalıcı olarak engelleyen bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik sayesinde, Instagram’da birini engellemeye karar verdiğinizde, hem bu kişinin hesabını hem de o kişinin oluşturabileceği yeni hesapları evvelden engelleme seçeneğine sahip olacaksınız. Bu, önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm dünyada kullanıma sunulacak.

Başa dön tuşu