Instagram’ın Mağaza Sekmesi Kaldırılıyor!

Instagram, uygulamanın gezinti çubuğunda bulunan Mağaza butonunu kaldırmaya karar verdi. Instagram Başkanı Adam Mosseri, buna paralel olarak pek çok kullanıcıyı sevindirecek bir açıklamada bulundu.

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve video paylaşım platformlarından Instagram, geçtiğimiz dönemde “Mağaza” isimli özelliğini kullanıma sunmuştu. Bu özellik, adından da anlaşılabileceği üzere Instagram kullanıcılarının uygulama üzerinden alışveriş yapmalarına imkan tanıyordu. Platformun bugün yaptığı açıklama, bu özelliğin artık bugünkü kadar ön planda olmayacağını gözler önüne seriyor.

Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre önümüzdeki ay itibarıyla kullanıma sunulacak bir güncelleme ile uygulamanın alt kısmında bulunan Mağaza ikonu kalkacak. Kullanıcılar, tam ortada yeni içerik paylaşımı yapacakları bir buton görecekler. Şimdilerde Mağaza ikonunun olduğu yerde ise Reels butonu yer alacak. 

İşte Adam Mosseri’nin duyurusu:

Şubat ayı itibarıyla Instagramda uygulama altında bulunan alan, Anasayfa, Keşfet, Oluştur, Reels ve Profil sekmelerine yer verecek.

Instagram

Butonu gidiyor, peki Instagram ‘alışveriş’ kökten mi kaldırılıyor? Hayır, alışverişler Reels, reklamlar ve hikâyelerden yapılmaya devam edecek. Yalnızca mağaza sekmesi kaldırılmış olacak.

Instagram, ‘sosyal medya odaklı’ bir platforma dönüşecek:

Adam Mosseri, paylaştığı videosunda bu değişikliğin amacı geniş bir hedef üzerinden açıkladı. Mosseri, “İnsanları sevdikleri şeyler üzerindne bir araya getirmeye çalışıyoruz ve hatırlatmak gerekirse bunu yapmak için üç şeye odaklanıyoruz: İnsanları kendilerini ifade etmeye teşvik etmek, sevdikleri şeyleri keşfetmelerini sağlamak ve buldukları üzerinden aralarındaki bağı oluşturmak.” ifadelerini kullandı.

Yeni Instagram’ın daha ‘basit’ olacağını vurgulayan Mosseri, aslında Instagram’ı yeniden sadece “sosyal medya odaklı” bir platform yapmak istediklerinin de işaretini verdi.

Instagram Profillerine Müzik Ekleme Özelliği Geldi: Nasıl Kullanılacağını Adım Adım Anlattık

Başa dön tuşu