Chrome 78’le Kullanıcılar, Kendi Temalarını Yaratabilecekler

Google, internet tarayıcı programları Chrome'a yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kullanıcılar için yayınladığı bir güncellemeyle adres çubuğundaki internet sitelerinin ön ismini gizleyen Google, Chrome 78 ile büyük bir yeniliğin daha kapısını aralıyor. 

Google, Chrome'un kararlı sürümüne getireceği özellikleri test ettiği Chrome Canary'de aktif edilen bu özellik, kullanıcıların kendi temalarını kendilerinin oluşturmasına imkan sağlıyor. Ayrıyeten bu özelliği, Chrome'un Canary sürümünü indirerek sizler de deneyimleyebilirsiniz.

Üstelik Google Chrome'un alışagelmiş imajından sıkılan kullanıcılar için geliştirmiş olduğu bu özellik, beraberinde farklı temaları da getiriyor. Dilerseniz bu özelliğin nasıl olacağına, nasıl kullanılabileceğine yakından göz atalım.

  • Eğer daha evvelden Google Chrome'un Canary sürümünü indirdiyseniz kullandığınız sürümün Chrome 78 olduğundan emin olun. Lakin daha evvelce bu test sürümünü indirmediyseniz burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.
  • Google'ın tema oluşturma özelliğini kullanabilmek için birtakım ayarların yapılması gerekiyor. Bu ayarlar için Google Chrome'un Canary sürümünün arama çubuğuna “chrome://flags” (tırnak işaretleri olmadan) yazıyoruz. Bu kısım, Chrome'un art planda bulunan özelliklerini gün yüzüne çıkarmamızı sağlıyor.
  • Karşınıza çıkacak ekranın üst kısmında “Search flags” yazılı kısmı görebileceksiniz. Buraya “NTP” yazıyoruz.
  • Bu kısımda filtrelenmiş olan özellikleri karşınızda göreceksiniz. Burada bulunan “Chrome Colors menu” ve “NTP customization menu version 2” seçeneklerini “Default” ayarından “Enabled” haline çevirmeniz gerekiyor.
  • Bu sürecin akabinde yine arama kısmına gidip “Custom color picker for chrome colors menu” isimli aramayı yapıyoruz. Karşınıza yalnızca bir ayar çıkacak ve bu ayarıda “Enabled” olarak çeviriyor, özelliği faal hale getiriyoruz.
  • Google Chrome'u tekrar başlattıktan sonra ise ayarlar kısmına erişerek burada bulunan “Görünüm” kısmına giriyoruz.
  • Burada bulunan “Renkler ve Tema” menüsüne girdiğiniz vakit şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız:

  • Bir numaralı kısım temanın renklerinin belirlendiği kısım, iki numaralı kısım bu renklerin özelleştirilebildiği kod kısımlarını ve üç numaralı kısımda yapılan değişikliklerin onaylanması manasına geliyor. Kendi zevklerinize nazaran hazırladığınız renk paletini böylelikle oluşturmuş oluyoruz.
  • Ayrıca temanız için art plan imgeleri de ekleyebilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan menüde bulunan “Background” seçeneğine tıkladığınız vakit hem bilgisayarınızda bulunan fotoğrafları yükleyebiliyor hem de Google'ın sizlere sunduğu fotoğrafları kullanabiliyorsunuz.

Bu özellik, Chrome'un kararlı olan 78 numaralı sürümüyle birlikte kullanıcıların hizmetine sunulacak. Kullanıcıların bu özelliği deneyimlemek için hala biraz daha vakitleri olsa da birebir imgeden sıkılan kullanıcıların beklediklerine değecek bir özelliğe kavuşacaklarını söylemek mümkün görünüyor.

  • Not: Google Chrome'un Canary sürümü, özellikler test edildiği için kararsız çalışabilir, bu özellik de dahil olmak üzere birtakım özellikler çalışmayabilir yahut uygulama içerisinde sık sık çökmeler yaşayabilirsiniz. Bu üzere sıkıntılarla uğraşmak istemezseniz, özelliğin kararlı gelmesini beklemeniz tavsiye edilir.

Başa dön tuşu