Instagram’ın son güncelleme paketi tartışmalara neden oldu

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip toplumsal medya platformlarından biri olan Instagram, iOS kullanıcılarına özel yeni bir güncelleme paketi servis etti. App Store’a 251.0 sürümü olarak gelen ve tanımlamasında yanlışları düzelterek performansı güzelleştirmiş için hazırlandığı belirtilen bu paket, iOS kullanıcılarının güzeline pek gitmedi diyebiliriz.

Güncelleme paketini telefonlarına yükleyen iOS kullanıcıları, aygıtları sessizde bile olsa yeniden de kıssaların sesini duymaya başladı. Bu durumdan kurtulabilmenin tek yolu ise telefonun sesini bir kere daha açıp kapatmak olduğu söyleniyor. Lakin telefonu sessize alan bir kişinin maksadının birden fazla vakit bu aygıttan çıkabilecek hiçbir sesi duymak istememesi olduğu düşünüldüğünde, Apple’ın servis ettiği bu yeniliğin çok da mantıklı durmadığını söyleyebiliriz.

Instagram’ın son güncelleme paketi tartışmalara neden oldu

Öte yandan kimi kaynaklardan gelen bilgilere göreyse, Instagram’ın bu türlü bir tasarrufu mevcut değil ve ilgili durum yaşanan bir kusurdan kaynaklıyor. Yani toplumsal medya devinin telefonlar sessizde bile olsa kıssaların sesini dinletmek üzere bir planı bulunmamasına rağmen, güncelleme paketi bir dizi yanılgıyı tetikledi ve süreç buralara kadar geldi. Tabi başta da söylediğimiz üzere bu senaryo şu an için büsbütün bir tezden ibaret.

Her ne kadar Android kullanıcılarına yönelik şu an için bu türlü bir güncelleme paketi bilgisinin olmamasının, iOS kullanıcılarının başına gelen durumun “hata” olarak değerlendirilmesini desteklese de, tekrar de son kelamın söylenebilmesi için Instagram’dan açıklama yapılması bekleniyor.

Başa dön tuşu