İşler kızışıyor! TikTok kapatılsın kampanyasına destek yağıyor

TikTok toplumsal medya platformları ortasında kısa müddette popülerlik kazandı. Kısa biçimli görüntü formatı ile birden fazla toplumsal medya platformunu geride bırakan TikTok tıpkı vakitte savlara nazaran gençler için epeyce tehlikeli bir hal aldı.

2016 yılında piyasaya sürülen Çinli uygulama kısa müddette dünya çapında tanınan oldu. Bilhassa gençlerin ilgi duyduğu uygulama farklı akımları ile vakit vakit gündeme oturuyor. Ülkemiz de dahil kimi akımlara dahil olmak için canından olan beşerler oldu. İtalya’da ufak bir kız boğulma “challenge” yaparken can vermişti. Ülkemizde de çatı üzerinden görüntü çekmeye çalışan genç bir kız çatıdan düşerek ölmüştü.

TikTok kapatılsın kampanyası başlatıldı

TikTok uygulamasındaki tanınan challenge’ların gençleri verdiği zararın akabinde kimi aileler Twitter üzerinden “TikTok kapatılsın” kampanyası başlattı. Başlatılan bu kampanyaya ünlü isimlerden de takviye geldi. Savlara nazaran TikTok 13 yaşının altındaki çocukların karşısına aşı zıddı ve Covid–19 hakkında aldatıcı bilgiler içeren görüntüler gösteriyor. Daha evvel uygulamada “Öğretmenini tokatla!” akımı başlamıştı. Bu akıma da kısa müddette reaksiyonlar gelmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde 18 yaşındaki lise öğrencisi, 64 yaşındaki fizikî engelli İngilizce öğretmenini darp edip görüntüyü TikTok’a yükledi. Bunun akabinde uygulamaya olan yansılar artmaya başladı. Toplumu yanlış yönlendirdiği ve bilhassa gençler üzerinde olumsuz tesirleri olduğu gerekçesiyle uygulamaya karşı hareket başlatıldı. Çin’de uygulamaya kısıtlama dahi getirildi. TikTok’un bu üslup görüntülerin kaldırılması konusunda da bilerek yavaş çalıştığı argüman ediliyor.

Başa dön tuşu