Google Play Store önemli bir değişikliğe gidiyor!

Google Play Store hizmet fiyatlarını kesmeye başlıyor. Şirket şu anda yinelenen bir abonelikten birinci 12 ay için yüzde 30 komite alıyor ve bu komite birinci yıldan sonra yüzde 15’e düşüyor. 1 Ocak’tan itibaren Google, hizmet fiyatını birinci günden yüzde 15’e indirecek. Şirket, geliştiricilerden gelen istekler doğrultusunda bu kararı verdiğini duyurdu.

Artık müzik akışı uygulamaları ve e-kitaplar için fiyatlar yüzde 10 kadar düşük bir kesim yapılacak. Android ve Google Play eser idaresi lider yardımcısı Sameer Samat bir blogda, “Yeni oranlar sanayi iktisadına nazaran ayarlandı. Maksadımız Google Play’in geliştiriciler ve temsil ettikleri sanatçı, müzisyen ve müellif toplulukları için daha âlâ çalışmasını sağlamak.” sözlerine yer verdi.

Google Play Store değerli bir değişikliğe gidiyor!

Play Medya Tecrübesi Programı’nın bir kesimi olarak muhakkak şartları yerine getirmeleri halinde artık uygulamaların hizmet fiyatları yüzde 10 ila 15 ortasında olacak. Bu yılın başlarında Google, bir uygulamanın oluşturduğu yıllık 1 milyon dolarlık gelir için Play Store fiyatlarını yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürmüştü. Şirket, bu hareketin Android geliştiricilerinin şirkete ödediği fiyatları yarı yarıya azaltacağını söyledi.

Apple da son iki yılda kimi durumlarda App Store fiyatlarını de düşürdü. Yıllık geliri 1 milyon doların altında olan uygulamalar, Apple News kullanan haber kuruluşları ve kimi görüntü akış servisleri, Apple’a standart yüzde 30’luk ödeme yerine yüzde 15’ini veriyor. Bununla birlikte, Apple, hissesini yüzde 15’e düşürmeden evvel birinci yıl için hala yüzde 30’luk bir abonelik dilimi alıyor. Bu açıdan Google bu sefer Apple’dan evvel atılım yaptı diyebiliriz. Google ve Apple, son vakitlerde uygulama mağazaları üzerinde daha ağır bir antitröst incelemesiyle karşı karşıya. Düzinelerce eyalet başsavcısı, Temmuz ayında Google’a karşı şirketi Android uygulama dağıtımı üzerinde bir inhisar sürdürmekle suçladıkları dava açtı.

Başa dön tuşu