İşte Dünyadaki En Hızlı İnterneti Kullanan Ülke

İnternet kullanımı, taşınabilir bilhassa taşınabilir aygıtların yaygınlaşması ve alt yapı çalışmalarının genişlemesiyle birlikte her geçen gün artmaya devam ediyor. Ancak internet, tüm kullanıcıları tıpkı ağda buluştursa da birebir kalitede bir tecrübe yaşatmıyor. Kullanıcıların pek birden fazla, internet irtibatının kalitesinden ziyade internet suratını göz önünde bulunduruyorlar ve birden fazla vakit belirleyici kriter, indirme suratı oluyor. 

“Cable” isimli bir araştırma şirketi, ülkelerin internet suratlarını tek tek karşılaştırarak en süratli internete sahip ülkenin hangisi olduğunu belirliyor. Geçtiğimiz günlerde “2019 Yılı Dünya Genişbant İnternet Hızı” listesini yayımlayan Cable, ülkelerin internet suratlarını açıkça ortaya koyuyor. 207 ülkenin internet suratlarını araştıran Cable'ın bu listesi, çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Cable'ın hazırladığı listeye nazaran dünyanın en süratli internetini kullanan ülke Tayvan. Tayvan genelinde kullanılan genişbant internetin ortalama suratı, 85.02 Mbps. Tayvan'ın internet suratı geçtiğimiz yıl 28.09 Mbps'ydi ve listenin 14. sırasında yer alıyordu. Fakat yalnızca bir yıllık süreçte Tayvan'ın inanılmaz bir sıçrayış yaptığını söylemek mümkün.

Cable'ın 9 Mayıs 2018 ile 8 Mayıs 2019 tarihlerini kapsayan listesinin ikinci sırasındaysa Singapur bulunuyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca dünyanın en süratli internetini sunan Singapur'un, Tayvan'ın çalışmalarına yetişemediği görülüyor. Singapur'un ortalama internet süratiyse 70.68 Mbps. 

Dünyanın en süratli internetini kullanan Avrupa ülkesiyse İsveç. İsveç'te bulunan ortalama internet suratı 55.18 Mbps. İsveç'in dünya sıralamasındaki yeriyse dört olarak belirlenmiş durumda.

Türkiye'nin internet suratı beklenen noktada değil

Cable'ın 207 ülkeyi kapsayan çalışmasında Türkiye de kendisine yer buluyor. Lakin ne yazık ki Türkiye için işler o kadar da uygun görünmüyor. Bunun nedeniyse Türkiye'deki genişbant internet suratının ortalama 5.27 Mbps olması. 2017 yılında listenin 83. sırasında yer alan ülkemiz, son iki yıldır ne yazık ki listenin aşağılarına yanlışsız gidiyor. Geçtiğimiz yıl 91. sıraya gerileyen Türkiye, 2019 yılındaysa listenin 102. sırasında kendisine yer bulabiliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) İdare Heyeti Lideri Yusuf Cet Arıak, Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olduğunun altını çizerek Türkiye üzere güçlü bir ülke için bu sıralamanın yakışmadığını açıkladı. Arıak'a nazaran Türkiye'nin bilhassa de fiber altyapı konusunda önemli adımlar atması ve yatırımlar yapması gerekiyor. Düşük internet suratının başta ülke iktisadı olmak üzere pek çok alanda dezavantajlarının olduğunu söyleyen Arıak, bu mevzunun hem kamu hem de özel kesimde ele alınması gerektiğini söyledi. 

Eğer listenin tamamına ulaşmak ve ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilrsiniz.

Başa dön tuşu