İşte en çok kullanılan sosyal medya uygulaması!

Sosyal medyayı en etkin kullanan kesim hiç elbet ki gençler. Toplumsal medya denince akla birinci gelen tanınan uygulamalar ortasında Instagram, Snapchat, TikTok, Twitter ve Facebook bulunuyor. Pekala gençler en çok hangi toplumsal medya platformunu kullanıyor?

İşte en çok kullanılan toplumsal medya uygulaması!

Amerika’da bulunan araştırma şirketi Pew, gençlerin ağır olarak kullandığı toplumsal medya platformu üzerine bir anket yaptı. Yapılan ankete 10.000 Amerikalı genç katıldı. Anketten elde edilen sonuçlara nazaran gençlerin en çok kullandığı toplumsal medya uygulaması yüzde 81 ile Instagram oldu. Bu uygulamanın çabucak gerisinden yüzde 77 oranla Snapchat tercih edilirken yüzde 73 oranla TikTok üçüncü sırada yerini aldı.

Yine yapılan anketten elde edilen bilgilere nazaran gençlerin en az kullandığı uygulamanın %27 oran ile Facebook olduğu bilgisine ulaşıldı. Facebook’un günden güne popülaritesini kaybettiğini ve yoğunlukla orta yaş bölümünün kullandığını yapılan son anketten sonra artık daha net söylemek mümkün. Facebook, 2012 yılında 1 milyar dolara Instagram’ı satın almıştı. Günden güne kullanıcı kaybeden Facebook, gençlerin sırf %13’ tarafından kullanılıyor.

En çok kullanılan uygulama her ne kadar Instagram olsa da Z nesli tarafından en çok sevilen uygulama %35 oranla Snapchat oldu. En sevilen ikinci uygulama yüzde 30 ile TikTok iken Instagram, yüzde 22 ile en sevilen üçüncü uygulama oldu. Listede en son sırada yer alan uygulama ise tekrar Facebook. Rapora nazaran Facebook gençlerin sadece yüzde 2’si tarafından seviliyor.

Başa dön tuşu