Kalpte Ritim Bozukluğunun Sebebini Keşfeden Tanısal Test: EPS

Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığının tespiti için EPS ismi verilen testler yapılır. Açılımı, Tanısal Elektrofizyolojik Çalışma olan EPS, bu konuda en iyi sonucu verdiğinden dolayı en sık kullanılan tanı yöntemidir. Kalpte anormal seyirde ilerleyen ritmin sebebini bulmaya yönelik bir testtir. Testin doğru sonuç vermesi için, ritim bozukluluğu rahatsızlığı adına kullanılan tüm ilaçların 3 ila 5 gün arasında bırakılması gerekmektedir.
Orijinal adıyla EPS, Türkçe adıyla EFÇ testi acı veren bir tedavi sitemi değildir. Sadece lokal anestezi sırasında yapılan iğnenin acısı söz konusu olabilir. Kalp içerisine çeşitli uyarılar verilerek, kalbin elektrik sisteminde sorun olup olmadığı kontrol edilir. Bunun yanı sıra kalbin ritim bozukluğu probleminin var olup olmadığına ve varsa bu sorunun neden kaynaklandığını tespit etmeye yöneliktir. Bu işlem yaklaşık olarak 15 ila 30 dakika arasında bir sürede sonlanır. İşlem bittiğinde ise hastanın kasık veya boyun bölgesi, hangi yöntemle yapıldıysa o bölgeden kateter kılıfları çekilir. Giriş yapılan bölgeye mutlaka 2 sat sıkı bandaj ve ağırlık uygulanmalıdır. Bu işlem de yapıldıktan sonra hasta tıpkı işlemden önceki haline dönebilir., ayağa kalkabilir. Hastanın bazı değerlerinin kontrol edilmesi adına 1 gün hastanede tutulabilir. Eğer hiçbir sıkıntı yoksa hasta, aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Bu tanısal testle kalbin içerisine elektrik uyarıları verilmektedir. Bu nedenle normal hayatta şikayetçi olduğunuz durumlara benzer şekilde  kalp çarpıntısı taşikardiler hissedersiniz. Bazen oluşturulan bu ritim dengesi bozukluğunu düzeltmek için dışarıdan elektrik şokunu dahil etmek gerekebilir. Bu gibi durumlarda, şok verileceği için size önceden sizi uyutacak ilaçlar enjekte edildiğinden herhangi bir ağrı problemi oluşmaz.

EPS Testinin Yan Etkileri Var Mıdır? Prof.Dr. Sedat Köse Deneyimlerini Paylaşıyor…
Yukarıda bahsedilen ufak tefek durumlar haricinde, EPS testinde bir sorun haline gelebilecek yan etki görülmemiştir. Hastalardan alınan en çok geri dönüt, kasıktan girildiğinde, giriş bölgesinde oluşan morluk ve şişlikler gibi yan etkiler olmaktadır.
Bu rahatsızlığa mensup hastalar hem daha detaylı bilgi almak adına hem de kaliteli bir doktor gözetiminde olmak adına Profesör Doktor Sedat Köse’nin https://www.sedatkose.com/  şeklindeki internet sitesini ziyaret edebilirler.

Başa dön tuşu