Kitapseverler için özel Instagram geliyor!

İyi bir kitap sever bu duyguyu çok güzel bilir: okuduğunuz o inanılmaz roman, en heyecanlı yerinde bitiyor ve tek yapmak istediğiniz daha sonra neler olabileceği konusunda başkalarıyla sohbet etmek, ancak arkadaşlarınızdan hiçbiri kitabı okumamış. Reddit, Tumblr yahut Discord‘da hayran tartışmaları bulabilirsiniz, lakin bu sizi mutlu etmeyebilir.

Kitapseverler için özel Instagram geliyor!

Copper‘ın kurucusu ve CEO’su Allison Trowbridge, kitapların etrafında dönen, muharrirleri ve hayranları uygulama içi tartışmalar ve canlı etkinlikler aracılığıyla birbirine bağlayan bir toplumsal ağ kurmayı planlıyor. Kendisi de bir muharrir olarak, Trowbridge, ister fiyatlı sanal etkinlikler yoluyla ister çoksatar bir kitap hakkında hararetli sohbetler oluşturarak müelliflerin yeni gelir kaynakları bulmalarına yardımcı olmak istediğini açıklıyor.

Trowbridge, “Oyuncular için Twitch, zanaatkarlar için Etsy ve müzisyenler için Spotify ve SoundCloud var” diyor. “Yazarlarınsa hiçbir vakit gereksinimlerine yönelik olarak düzenlenmiş ve okuyucularla bağlantılarında derinlik yaratabilmelerine yardımcı olan bir platformları olmadı.” Uygulamanın hem müellifler hem de hayranlar için her vakit fiyatsız olacak bir sürümü olması planlanıyor, lakin bu yılın ilerleyen günlerinde Trowbridge, uygulamanın kullanıcılara fiyatlı ek özellikler sunacak premium bir sürümünü oluşturmak istiyor.

Copper, müellifleri okuyucularla buluşturmaya yardımcı olmak isteyen, büyüyen şirketler kümesinin bir kesimi. Bookshop.org, Libro.fm ve Folio üzere platformlar ile tüketicilere Amazon’a karşı bir alternatif sunarken, The Storygraph üzere uygulamalar ile Goodreads’i tahtından indirmeye çalışıyor.

Goodreads, keşif için bir müracaat platformu olmaya devam ediyor, lakin Amazon’un 2013’te satın almasından bu yana sitenin arayüzü gözle görülür biçimde değişmedi. Ayrıyeten, Trowbridge, yeni müelliflere kitaplarının Goodreads incelemelerine asla bakmamaları söylendiğini belirtiyor (“Bir daha asla diğer bir kitap yazmak istemeyebilirsiniz” Bu açıdan Goodreads kitap teklifleri arayan okuyucular için yararlı bir platformken müellif dostu web sitesi değil. Copper, hem okuyucular hem de muharrirler için eğlenceli ve kullanışlı bir eser yapmayı umuyor.

Başa dön tuşu