Kullanıcı Dostu Mozilla Firefox 15 Yaşına Girdi

Mozilla Corporation'un geliştirdiği ve dünyanın en tanınan internet tarayıcı uygulaması olarak hayatımızda yer eden Mozilla Firefox, kullanıcı taleplerine karşı olan hassasiyetiyle de biliniyor. Ünlü internet tarayıcısını şu an kullanmıyor olsanız bile çabucak hemen herkes tarafından en azından bir kere kullanılmış yahut en azından duyulmuş olan Firefox, dün gece 15 yaşına girdi.

Ünlü internet tarayıcısı Mozilla Firefox'un birinci kararlı sürümü Firefox 1.0 (Phoenix), bundan 15 sene evvel 9 Kasım 2004 tarihinde piyasaya sürülmüştü. Aslında tarayıcının soyu çok daha eskilere dayanıyor çünkü Firefox, 1994 yılında piyasaya sürülen ve bir vakitler internet tarayıcılarının devi olan Netscape Navigator'ın açık kaynaklı bir devamı olarak yayımlandı. 2002 yılında Mozilla Application Suite paketi ile hayatımıza giren Mozilla, daha sonrasında tek başına çalışan Firefox 1.0 “Phoenix” ile hayatımıza girdi.

15. yaşına giren Firefox, hala dünyanın en tanınan internet tarayıcılarından biri

Özellikle son vakitlerde yaptığı hareketlerle gönüllerde taht kuran Firefox; devamlı olarak güncellenmesi, kullanıcılarına karşı olan ilgisi ve hassasiyeti, veri gizliliğini ön plana koyması ve paradan evvel kullanıcıya odaklanması ile gitgide sevilen bir internet tarayıcısı olmaya başladı.

Kullanıcı datalarını müsaadesiz olarak satan ve bu yüzden davalık olan Facebook ile yaptığı iş birliğini sona erdiren, bunun yanı sıra güvenlik ihlali olabileceği teziyle kendi tarayıcısına dışardan eklenti yüklenmesini bile engelleme yoluna giren Firefox her vakit için kullanıcıların öncelikli olduğunu belirtiyor. Mozilla bilgilerine nazaran Aralık 2014'ten bu yana Firefox'un yaklaşık 500 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Mozilla Firefox şu anda macOS, Windows, Linux, Android ve iOS platformlarına olan dayanağını sürdürüyor. Birinci olarak Phoenix olarak hayatımıza giren, daha sonrasında çeşitli isim değişikliklerinden sonra en son şu anda bilinen ismine kavuşan Mozilla Firefox'un 15. yaş gününü biz de en içten dileklerimizle kutluyoruz ve kullanıcıyla iç içe geçirecekleri bir 15 yaş daha diliyoruz 🙂

Başa dön tuşu